Dobry Styl > Budowa i remont > Czym jest biały montaż i co obejmuje?

Czym jest biały montaż i co obejmuje?

Data: 29.04.2022 Kategoria: Budowa i remont

Prace związane z białym montażem to niezbędny element remontu i wykańczania pomieszczeń, w których znajduje się węzeł sanitarny. To istotne prace, które muszą być wykonane fachowo, by nie doszło do awarii związanej z zalaniem mieszkania, a urządzenia dostępne w łazience, toalecie i kuchni były funkcjonalne i sprawne. Co wchodzi w skład białego montażu?

Co to jest biały montaż?

Biały montaż to podłączenie armatury łazienkowej i pozostałych elementów ceramicznych związanych z instalacją ciepłej i zimnej wody w ustalonych punktach odbiorczych. Prace te mają na celu zapewnienie funkcjonalności i bezpieczeństwa podczas używania poszczególnych elementów z jednoczesnym efektem estetycznym. W skład białego montażu wchodzi nie tylko podłączenie umywalek, sedesów, wanien i zlewów, ale również dobór i zastosowanie w tym celu właściwych akcesoriów, takich jak fugi, taśmy izolacyjne, uszczelki i silikony. Duży wybór akcesoriów niezbędnych do białego montażu oraz napraw podobnych instalacji oferuje sklep z artykułami hydraulicznymi TERSAN.

Jak zorganizować biały montaż?

W ramach białego montażu często wykonywane są również prace związane z układaniem płytek. Wiele firm oferuje usługi kompleksowe, składające się na biały montaż i podłączanie armatury łazienkowej do właściwej instalacji i sieci oraz profesjonalnie układanie płytek. Połączenie tych dwóch rodzajów prac znajduje uzasadnienie w najczęściej wybieranych przez zleceniodawców rozwiązaniach. Artykuły hydrauliczne i sanitarne często są dziś montowane podtynkowo, co wymaga często wykonania danych prac razem. Realizacja tych usług przez jednego fachowca lub ekipę jest nie tylko wygodniejsza w organizacji, ale stanowi ułatwienie w organizacji remontu.

Kiedy wykonuje się biały montaż? Kolejność prac

Z białym montażem nie należy się spieszyć, gdyż podczas wykonywania prac budowlanych elementy ceramiczne mogłyby ulec zachlapaniu lub uszkodzeniu.  Do białego montażu przystępuje się, kiedy położone zostaną instalacje i wykonane zostanie sprzątanie po poprzednich pracach. Może zostać położona podłoga, jednak jeśli to możliwe, warto się wstrzymać. Niekiedy np. wykonanie prysznica typu walk-in wymaga ingerencji w podłodze. Wcześniejszy montaż płytek podłogowych mógłby uniemożliwić część prac. Instalowanie systemów podtynkowych także wymaga otwartego dostępu do instalacji. Dopiero obudowanie całości elementu ścianką z karton-gipsu stanowi moment, gdy rozpocząć można układanie płytek.