Dobry Styl > Wyposażenie > Czym jest instalacja HVAC i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czym jest instalacja HVAC i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Data: 30.09.2020 Kategoria: Wyposażenie

Podczas poszukiwania informacji na temat klimatyzacji czy wentylacji można natknąć się na skrót HVAC. O ile laikowi zazwyczaj nic on nie mówi, rozwinąć potrafi go każda osoba zajmująca się zawodowo klimatyzacją i wentylacją. Co oznacza pojęcie instalacji HVAC i jaka jest jej rola w nowoczesnym budownictwie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Instalacja HVAC, czyli system dbający o komfort

HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning) jest branżą inżynierii sanitarnej zajmującą się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. W języku polskim odpowiednikiem skrótu HVAC jest COWiG, jednak w praktyce stosuje się głównie angielskie określenie. Jako że klimatyzacja i wentylacja są nierozerwalnie związane z innymi gałęziami inżynierii sanitarnej, spotyka się także skróty HVAC & R lub HVACR (R od ang. refrigeration, czyli chłodzenie) oraz HVAC-R & I (I od ang. insulation, czyli izolacja).

Czym jest więc instalacja HVAC? To zespół zintegrowanych urządzeń odpowiadający za ogrzewanie, wentylację i klimatyzację. System HVAC zajmuje się jednocześnie regulowaniem temperatury, usuwaniem powietrza zużytego oraz dostarczaniem świeżego, jak również utrzymywaniem wilgotności na właściwym poziomie. Mówiąc w skrócie – dba o komfort osób przebywających w budynku. Instalacje HVAC spotykane są zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej, biurowcach czy obiektach przemysłowych.

Zalety instalacji HVAC

System HVAC jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż niewspółpracujące ze sobą instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne. Dzięki doborowi odpowiednich elementów składowych instalacja HVAC jest w stanie zapewnić optymalne warunki w budynku przy zachowaniu wydajności energetycznej oraz niskich kosztów eksploatacji. Przykład? Instalację HVAC można zaprogramować w taki sposób, by ogrzewała wyłącznie te pomieszczenia, w których w danym momencie przebywają ludzie. Istnieje również możliwość powtórnego wykorzystania energii do ogrzania innych stref budynku. Inną ważną zaletą systemu HVAC jest mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż w przypadku niezintegrowanych urządzeń.

Decydując się na instalację HVAC, warto postawić na specjalistów, którzy zadbają o to, aby wszystkie jej elementy doskonale ze sobą współgrały. Należy do nich firma WASO KLIM z Chorzowa, która ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży HVAC. Realizuje projekty dla klientów indywidualnych i biznesowych na obszarze województw śląskiego i małopolskiego. Oferuje montaż i serwis klimatyzacji w Zabrzu, Katowicach, Krakowie i innych okolicznych miastach. Współpracuje z najlepszymi producentami urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, takimi jak LG, Sinclair czy Mitsubishi Heavy Industries, dzięki czemu proponuje wyłącznie rozwiązania niezawodne i energooszczędne.