Dobry Styl > Porady > Czym oświetlać przedpokój i korytarze?

Czym oświetlać przedpokój i korytarze?

Data: 08.09.2020 Kategoria: Porady

W korytarzu lub przedpokoju nie spędzamy dużo czasu. Jest to miejsce przywitania gości, ubranie się lub rozebranie podczas wychodzenia z domu, a także ciąg komunikacyjny. Nie znaczy to jednak, że nie są to miejsca istotne – poruszanie się lub ubieranie w ciemnym korytarzu lub przedpokoju nie jest komfortowe. Czym i w jaki sposób oświetlić korytarze i przedpokój? Podpowiadamy!

Oświetlenie przedpokoju i korytarza to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli są pozbawione okien, a do tego stosunkowo wąskie. Odpowiednie światło pozwoli jednak na rozjaśnienie oraz optyczne powiększenie przestrzeni. Podczas urządzania wnętrz lub remontu warto więc zwrócić szczególną uwagę na te dwa pomieszczenia i zaplanować źródła światła w najbardziej optymalny sposób.

Lampy sufitowe w przedpokoju lub korytarzu. Tak, ale…

Na początku warto wspomnieć, jaki rodzaj opraw oświetleniowych będzie najlepszy. Ze względu na małą przestrzeń doskonale sprawdzą się tutaj lampy sufitowe. Jest jednak jedno „ale”. Zwisająca lampa może spowodować, że przestrzeń dodatkowo się zagraci. Co więcej, przy niskim suficie może powodować problemy przy otwieraniu znajdujących się na przedpokoju szaf, a w przypadku wysokich osób może być wciąż potrącana podczas zakładania okrycia. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się plafony oraz oprawy do zabudowy. W niewielkim przedpokoju wystarczy jeden duży plafon oświetlający całe pomieszczenie. Jeśli mamy do czynienia z długim korytarzem lepszym rozwiązaniem będzie kilka lamp umieszczonych pośrodku sufitu w jednym ciągu lub kilka punktów świetlnych zlokalizowanych symetrycznie, na przykład wzdłuż ścian.

Wiele zależy również od kształtu korytarza lub przedpokoju. W bardzo wąskim możemy umieścić światło wzdłuż dłuższych boków, dzięki czemu przestrzeń wyda się optycznie szersza. W przedpokoju o kształcie kwadratu może sprawdzić się wspomniany już jeden plafon pośrodku sufitu.

Kinkiety naścienne

Zamiast lamp sufitowych możemy zdecydować się również na kinkiety montowane na ścianie. Tu również warto pamiętać, aby nie były zbyt duże i nie przytłaczały nadmiernie i tak małej już przestrzeni. Skierowanie światła na sufit sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie większe. Jeśli korytarz lub przedpokój są dość wysokie światło kierujemy w dół – dzięki czemu doświetli podłogę oraz nada pomieszczeniu odpowiednich proporcji. Dodatkowo, jeśli na przedpokoju znajduje się lustro dobrze jest doświetlić je kinkietem zamocowanym w górnej części lub po obydwu stronach. Dzięki temu będziemy mogli się lepiej widzieć. Niezwykle przydatne, jeśli lustro na przedpokoju wykorzystujemy na przykład do wykonania makijażu lub poprawek przed wyjściem. Kinkiety sprawdzą się również doskonale, kiedy ściany wąskiego korytarza chcemy wypełnić obrazami lub zdjęciami. Wówczas ich światło można skierować na dzieła, które chcemy uwidocznić.

Na korytarzu, który stanowi jedynie ciąg komunikacyjny pomiędzy pomieszczeniami dobrze jest umieścić oprawy na ścianie nieco powyżej podłogi. Najlepiej z ciepłym światłem o małej mocy – dzięki temu podczas nocnych wędrówek do toalety światło nie będzie raziło w oczy, a jednocześnie będzie na tyle widno, by nie potknąć się o własne nogi lub leżące na ziemi przedmioty. Takie oświetlenie można połączyć z czujnikiem ruchu, dzięki czemu nie będzie trzeba szukać po omacku włącznika światła.

Gdzie szukać idealnie dopasowanych stylem do wystroju wnętrza lamp? Szeroki wybór plafonów, opraw do zabudowy, a także kinkietów znajdziemy w ofercie sklepu Światło-Cienie. Jeśli czeka nas poważny remont lub konieczność urządzenia pustego mieszkania na całe oświetlenie możemy uzyskać raty 0% – co w mniejszym stopniu nadwyręży budżet (a nie oszukujmy się, oświetlenie korytarza lub przedpokoju nie zawsze jest sprawą priorytetową…).

O czym warto pamiętać przy oświetlaniu przedpokoju i korytarza?

Jeżeli korytarz pełni jedynie funkcję ciągu komunikacyjnego światło nie musi być mocne. Nieco inaczej ma się sprawa z przedpokojami, które wykorzystujemy do ubierania się lub w których znajdują się szafy i schowki. Wówczas, jeśli w pobliżu nie znajdują się okna, dobrze jest wybrać żarówki LED o większej wartości lumenów. Dzięki temu pomieszczenie będzie wystarczająco jasne.

Ciepłe, czy zimne światło? O ile przedpokój lub korytarz nie ma dostępu do naturalnego światła słonecznego lepszym wyborem będzie światło o barwie ciepłej lub neutralnej. Wówczas pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie bardziej przytulnego.

Pamiętajmy również, że umieszczenie listwy świetlnej lub ciągu punków świetlnych wzdłuż dłuższego boku sprawi, że pomieszczenie wyda się optycznie szersze. Skierowanie źródła światła w górę, w stronę sufitu optycznie je podwyższy, natomiast światło skierowane w dół optycznie obniży sufit. Ta zasada sprawdza się zarówno w przypadku umieszczenia źródeł światła wysoko, pod sufitem, jak i tuż nad podłogą.