Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Czym są i do czego służą plisy?

Czym są i do czego służą plisy?

Data: 17.12.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Plisy – co to takiego?

Plisy funkcjonujące również pod nazwą rolet lub żaluzji plisowanych to jeden z kilku rodzajów osłon okiennych. Na pierwszy rzut oka przypominają one wykonane z tkaniny lub wytrzymałego papieru harmonijki, które mocuje się do okien za pośrednictwem specjalnych profili, umożliwiających ich składanie i rozwijanie. Bardzo dużą zaletą plis w stosunku do tradycyjnych rolet i żaluzji jest fakt, że można je rozwijać nie tylko w dół, ale również w górę. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia.

Przede wszystkim to, że możemy znacząco ograniczyć widoczność wnętrza pomieszczenia dla osób postronnych, nie blokując tym samym światła słonecznego wpadającego przez okna – wyjaśnia przedstawiciel firmy Roletta

Wystarczy dociągnąć dolną krawędź plisy do dolnej ramy okiennej i ściągnąć górną krawędź do pożądanego poziomu. Plisy to rozwiązanie szczególnie przydatne w domach położonych blisko ulic lub mieszkań na parterze – dzięki nim nie musimy obawiać się, że do naszego mieszkania będą zaglądać osoby niepożądane. Kolejna ich zaleta to możliwość łatwego dopasowania do okien dachowych oraz okien o nietypowych rozmiarach i kształtach, np. okrągłych, półokrągłych i trójkątnych.

Rodzaje plis

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór produktów, różniących się od siebie między innymi kolorystyką, deseniami czy jakością zastosowanych materiałów. Dobór plisy pod kątem tych kryteriów jest kwestią indywidualną, jednakże dostępne produkty możemy podzielić na poszczególne podkategorie różniące się od siebie zastosowaniami oraz rodzajem wykorzystanych w ich produkcji rozwiązań technicznych. Pierwszy, podstawowym rodzaje są plisy do okien pionowych, które szczegółowo opisano wyżej. Dalej mamy plisy do okien dachowych – ich konstrukcja sprawia, że po zamontowaniu ich powierzchnia jest równoległa do powierzchni szyby. Wariantem tego rozwiązania są plisy w specjalnych prowadnicach. Ostatnią kategorię stanowią wszelkiego rodzaju plisy niestandardowe, przystosowane do umieszczenia np. na szybach ogrodów zimowych czy oknach nietypowych kształtów. Ciekawych rozwiązaniem są plisy z system dzień noc. Są to plisy podwójne – jedna z nich jest wykonana z materiału przepuszczającego światło dzienne, druga wykonana jest z nietransparentnego materiału.