Dobry Styl > Porady > Czym są majtki borowinowe i w jakim celu są zalecane?

Czym są majtki borowinowe i w jakim celu są zalecane?

Data: 12.07.2018 Kategoria: Porady

Lecznicze zastosowanie borowiny ma w Polsce całkiem długą historię: jest ona wykorzystywana w uzdrowiskach już od 150 lat. Ten naturalny surowiec może mieć bardzo dobroczynne działanie na ludzki organizm. Jednym z zabiegów wykorzystujących dobrodziejstwa borowiny są tzw. „majtki borowinowe”. To obok kąpieli, nasiadówek czy zawijania ciała popularny sposób na wykorzystanie leczniczych właściwości borowiny.

Borowina – poznaj zalety torfu

Nie każdy wie, że borowina jest odmianą torfu, jej powstanie związane jest z rozkładem roślin. Za rozkład ten odpowiedzialne są bakterie, a czynnikiem sprzyjającym jest ciepłe i wilgotne środowisko. W naszym kraju występuje wyjątkowo dobrej jakości borowina, jedne z lepszych złóż znajdują tego surowca się w np. w Połczynie, korzysta się z nich m.in. w Uzdrowisku Połczyn.

Jak wyglądają zabiegi borowinowe?

Kuracje z wykorzystaniem borowiny wymagają jej stopniowego podgrzewania, optymalna temperatura to ok. 38-42°C. Zabiegom borowinowym można poddawać całe ciało lub jego część – w zależności od wskazań medycznych. Pacjent powinien być przygotowany na intensywne pocenie i przyśpieszenie obiegu krwi, ale następuje też złagodzenie dolegliwości bólowych oraz wydalenie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Aktywne składniki borowiny, w tym mikroelementy i enzymy, wnikają do organizmu, a skóra ulega oczyszczeniu.

Przykładowe zabiegi i wskazania do nich

W uzdrowiskach najczęściej wykonuje się kąpiele borowinowe, a także nasiadówki, zawijania i “majtki borowinowe”. Ostatnie z wymienionych zabiegów stosuje się najczęściej przy leczeniu dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego i kości ogonowej. Podgrzana borowina zmniejsza lub redukuje ból, do tego poprawiają ruchomość kręgosłupa i sprawiają, że mięśnie okołokręgosłupowe są mniej napięte. Inne wskazania do zabiegów z wykorzystaniem borowiny to m.in. zwyrodnienie stawów i chrząstek, przykurcze mięśniowe i stawowe, stany pourazowe stawów, kości i mięśni, choroby ginekologiczne, przewlekłe nerwobóle. Warto też pamiętać, że borowina poza działaniem leczniczym działa również ujędrniająco, nawilżająco, regenerująco, odchudzająco, a nawet pomaga zredukować cellulit.

Czy są przeciwwskazania?

Choć kuracje borowinowe są zasadniczo bezpieczne dla Pacjentów, pamiętać należy o przeciwwskazaniach do nich. Są nimi m.in. stany zapalne w organizmie, nadciśnienie krwi, niewydolność układu krążenia, niedokrwistość, miażdżyca, choroby naczyń krwionośnych, cukrzyca, krwawienia i wybroczyny czy patologie czucia. O dokładną listę przeciwwskazań zawsze warto zapytać przed zapisaniem się na zabieg borowinowy.