Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Czym są rolety / zasłony rzymskie? 

Czym są rolety / zasłony rzymskie? 

Data: 15.09.2021 Kategoria: Wystrój wnętrz

Zasłony rzymskie (określane również jako rolety) to ciekawa ozdoba okienna, która umożliwia „zamaskowanie” wnętrza domu lub mieszkania zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Od innych osłon wyodrębnia je sposób działania – sprawiający, że instalacja pełni rolę dekoracji także po jej zwinięciu. Co dokładnie wyróżnia podobne rolety i dlaczego warto na nie postawić?

Można wskazać trzy podstawowe rodzaje zasłon rzymskich – modele transparentne (bardziej przepuszczające światło), zaciemniające (mniej) lub klasyczne rolety „dzień-noc” (pozwalające na regulację nasłonecznienia). Pierwsze z wymienionych są zwykle robione z cienkiej tkaniny (np. woalu) i zastępują firany, drugie produkuje się z materiału blackout bądź grubej bawełny o ciemniejszej barwie. Osłony typu „dzień-noc” są zbudowane z na przemian ułożonych pasów prześwitujących i nieprześwitujących, które można na siebie dowolnie nakładać.

Zalety zasłon rzymskich 

Tym, co wyróżnia rolety jest metoda ich działania: zamiast zwijać się do kasety, co ma miejsce w przypadku innych modeli, tworzą u góry estetyczną falbankę. Zasłony rzymskie są ponadto wyposażone w łańcuszkowy system regulacji, który pozwala na ich wygodną obsługę. Zaletą takiego rozwiązania jest także niska awaryjność, a w razie potrzeby szybki serwis, ponieważ to jeden z najpopularniejszych mechanizmów. Instalację dobiera się do rodzaju pomieszczenia (np. w sypialni można postawić na modele zaciemniające, a w kuchni wybrać transparentne).

Zasłony rzymskie są niezwykle efektowną ozdobą okienną. Wyjątkowe „fałdki”, które układają się przy zwijaniu rolety, zazwyczaj są regularne i nadają wnętrzu rzadziej spotykanego uroku. Osłona sprawdzi się w wielu aranżacjach – np. w skandynawskich, minimalistycznych, ale i rustykalnych wnętrzach. To dobry sposób na „uszlachetnienie” wystroju: instalacja słusznie przypomina te wieszane już w starożytności. Ważny jest jednak zakup sprawnego systemu regulacji, oferowanego np. przez firmę Sunrise Control zlokalizowaną w Mińsku Mazowieckim.

Dlaczego warto wybrać zasłony rzymskie? 

Na korzyść opisywanych rolet przemawia wyjątkowa estetyka i wygoda użytkowania. Zależnie od tego, w jakim pokoju będą się znajdować, można dostosować ich stopień prześwitywania i zapewnić sobie perfekcyjne warunki. Zasłony rzymskie nie są zwyczajną ozdobą okienną: to instalacja, która zapada się w pamięć. Proponowane rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale i uniwersalne – pasuje do różnych wnętrz i każde z nich wzbogaca. Warto też zaznaczyć, że pielęgnacja tkanin nie sprawia większych trudności.