Dobry Styl > Porady > Czym są rozwiązania CNC?

Czym są rozwiązania CNC?

Data: 26.02.2019 Kategoria: Porady

Obróbka maszyn jest procesem, który wymaga bardzo dużej precyzji, potrzebnej do uzyskania odpowiednich kształtów i rozmiarów oraz jakości obrabianej powierzchni. Rozwój technologii i zapotrzebowanie rynku na tworzenie wysokiej jakości wyrobów w jak najkrótszym czasie wymusza jednak pewne zmiany. Rezultatem są rozwiązania CNC, znajdujące zastosowanie m.in. w toczeniu, wycinaniu czy frezowaniu. Na czym one polegają i jakie korzyści wynikają z ich zastosowania?

Od rozwiązań NC do CNC

Numerical Control, czyli elektroniczne przetwarzanie danych za pomocą liter oraz liczb, zostało po raz pierwszy wykorzystane ponad sześćdziesiąt lat temu na potrzeby lotnictwa wojskowego w Stanach Zjednoczonych. Obrabiarki manualne przeszły w latach 70. w tryb elektronicznyComputerized Numerical Control (CNC). Różnica polega na tym, że każdy ruch obrabiarki, pracującej w tym systemie, jest kontrolowany przez komputer zewnętrzny. Wszystkie dane są wprowadzane za pomocą klawiatury, a następnie przechowywane w pamięci zewnętrznej lub twardym dysku maszyny. Programowanie pozwala określić pozycję narzędzia, jaką przyjmuje względem obrabianego przedmiotu, a także zaplanować jego ruchy zależnie od potrzeb procesu wytwórczego. Mogą one odbywać się na odcinkach równoległych linii prostych, po skosach, łukach oraz liniach krzywych, w dwóch lub trzech wymiarach.

Elektronicznie, czyli oszczędnie

Maszyny CNC są obsługiwane i regulowane przez mikrokomputer, który również wykrywa i naprawia wszelkie błędy. Bardzo przydatna w ich pracy jest możliwość przekazywania informacji zwrotnej w trybie ciągłym. Dotyczy ona jakości powstałego wyrobu pod względem precyzji, jakości, dokładności wymiaru, a także zgodności z projektem wstępnym. Rozwiązania CNC pozwalają dzięki temu na wykonanie precyzyjnego elementu, który będzie zgodny z parametrami wprowadzonymi przed obróbką.

Oprócz tego zaletą obróbki CNC jest oszczędność pieniędzy, ponieważ wszystkie procesy związane z nią są krótsze. Dotyczy czasu obróbki materiału, jego przygotowania oraz zakończenia całego procesu, który w dodatku jest ciągły, a to oznacza, że obrabiane przedmioty charakteryzują się identycznością – wyjaśnia specjalista z przedsiębiorstwa PG Systems, które realizuje projekty przemysłowe z zakresu inżynierii elektrycznej, automatyki przemysłowej i robotyki, w tym implementację rozwiązań CNC, instalowanie i programowanie sterowników, sterowanie procesami, modernizację układów sterowania czy doradztwo w zakresie dostosowanie maszyn i urządzeń do zgodności  z Dyrektywą Maszynową.