Dobry Styl > Porady > Czym się zajmuje endokrynologia?

Czym się zajmuje endokrynologia?

Data: 19.03.2018 Kategoria: Porady

Endokrynologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się hormonami oraz narządami, które je wytwarzają. Problemy hormonalne mogą odbijać się na stanie całego organizmu, samopoczuciu, a nawet zdrowiu psychicznym. Właściwie każdy aspekt naszego życia jest od nich zależny. Co należy wiedzieć o układzie dokrewnym i z jakimi problemami pomoże uporać się endokrynolog?

Co warto wiedzieć o układzie hormonalnym?

Układ hormonalny nazywany jest inaczej układem dokrewnym lub wewnątrzwydzielniczym. W jego skład wchodzą organy i grupy komórek, które wydzielają rozmaite substancje regulujące czynności organizmu. Te substancje nazywamy hormonami. O przybliżenie budowy układu hormonalnego poprosiliśmy specjalistę z Centrum Medycznego UltraMedic w Bielsku-Białej:

– Do głównych gruczołów dokrewnych zaliczamy, idąc od góry: podwzgórze, szyszynkę i przysadkę mózgową ulokowane w głowie, tarczycę w przedniej dolnej części szyi, grasicę w klatce piersiowej, trzustkę i nadnercza, a wreszcie, zależnie od płci, jajniki lub jądra.

Wszystkie te narządy produkują substancje regulujące każdą funkcję organizmu, m.in.: procesy metaboliczne, wzrost, płodność. Wpływają na nasz wygląd, samopoczucie i możliwości intelektualne. Poważne i nieleczone zachwiania hormonalne mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, a w skrajnych sytuacjach nawet do śmierci. Dlatego nie należy ignorować niepokojących symptomów, które omówimy poniżej.

Z czym można udać się do endokrynologa?

Leczenie zaburzeń hormonalnych to zadanie dla endokrynologa. Aby organizm pozostawał zdrowy, hormony regulujące jego pracę muszą cały czas znajdować się na optymalnym poziomie, który jest zależny od wieku, płci i trybu życia pacjenta. Zarówno niedobór, jak i nadmiar hormonów jest szkodliwy i powinien być leczony.

Po czym poznać, że z naszą gospodarką hormonalną jest coś nie tak? To zależy od tego, który organ wykazuje nieprawidłowości. Niepokojące powinny być np.:

  • zmiany w owłosieniu ciała (wypadanie włosów lub ich nadmierny porost – wpływ na to ma m.in. testosteron),
  • trudności z zajściem w ciążę lub utrzymaniem jej,
  • wahania apetytu (brak łaknienia albo nadmierny apetyt),
  • gwałtowne zmiany nastroju (od euforii po marazm, a nawet stany depresyjne),
  • nadmierne pobudzenie lub przeciwnie – ospałość,
  • odczuwanie skrajnych temperatur niezależnie od panujących warunków,
  • zaparcia lub biegunki,
  • nadmierne przetłuszczanie lub przesuszanie skóry i włosów,
  • zmiany w pracy serca (spowolnienie lub uczucie kołatania).

To tylko kilka z wielu objawów, które mogą pojawić się przy zaburzeniach hormonalnych. Szczególnie niepokojące powinno być ich współwystępowanie. Wiele z nich łatwo przeoczyć, zbagatelizować albo przypisać do innego schorzenia. Dlatego należy być czujnym i nie czekać zbyt długo z wizytą u endokrynologa oraz wykonaniem badań. Zaniedbane wahania poziomu hormonów potrafią zrujnować cały organizm, a diagnostyka i leczenie są stosunkowo proste.