Dobry Styl > Ogród > Czym wykończyć oczko wodne?

Czym wykończyć oczko wodne?

Data: 22.05.2018 Kategoria: Ogród

Wykończenie oczka wodnego może stanowić nie lada wyzwanie. Wynika to z faktu, że pozornie błahy, nieodpowiedni wybór np. kamieni do oczka, może powodować jego opadanie i w rezultacie nieestetyczny wygląd. Aby wykończenie oczka było trwałe i całość cieszyła oczy latami, warto skorzystać m.in. z otoczaków, żwiru rzecznego i grysu.

Aranżacja oczka wodnego – na co zwrócić uwagę? 

Aby oczko wodne wyglądało ładnie i naturalnie, należy dokładnie zaplanować, jakie materiały zostaną wykorzystane do jego wykończenia. Oprócz tego, należy również pamiętać o ich odpowiedniej ilości – niestety bardzo często mniej roślin bądź kamieni odsłania folię, przez co staw wygląda kiepsko. Dodatkowo, warto podkreślić, że w przypadku źle rozplanowanej ilości materiałów, widoczna folia szybko ulegnie zniszczeniu np. na skutek działania promieni słonecznych, co tym bardziej pogorszy ogólny wygląd stawu. Aranżacja oczka wodnego powinna również zakładać stworzenie miejsca, które będzie wyglądało w miarę naturalnie. Aby to było możliwe należy zadbać, by np. linia brzegowa była nieregularna – taki efekt z łatwością można osiągnąć poprzez niesymetryczne ułożenie kamieni. Dodatkowo, warto pamiętać, że ten efekt spotęguje mieszanie kamieni, które przecież w naturze również są różnorodne.

Jakie kamienie nadają się do wykończenia oczka wodnego?

Oczka wodne przyciągają wzrok tylko wtedy, gdy mają w pełni przemyślaną kompozycję, która wyglądem przypomina naturalne otoczenie. Aby uzyskać taki efekt, należy przede wszystkim skupić się na wyborze odpowiednich kamieni. Do wykończenia oczka wodnego sprawdzą się np. otoczaki, gres, głazy, skały i żwir rzeczny. Każde z tych kruszyw ma różne kształty i rozmiary, przez co z łatwością można stworzyć naturalne oraz piękne kompozycje.

Warto jednak pamiętać, aby decydując się na rodzaj konkretnego kamienia do wykończenia oczka wodnego, nie mieszać nad to tego materiału z innymi. Idealną kompozycję można osiągnąć poprzez mieszanie wielkości i kształtów (naturalne otoczaki, tłuczone, łupane) kamieni tego samego rodzaju – podkreśla ekspert z przedsiębiorstwa Leszczyński z Warszawy.

Dlatego też najlepiej na tyle oczka wodnego umieścić największe kamienie i schodząc w stronę wody, zmniejszać ich rozmiar. Wśród dużych kamieni warto umiejscowić większe rośliny, a wśród coraz mniejszych – także coraz mniejsze. Tym sposobem na dnie oczka wodnego pozostanie już tylko np. żwir rzeczny. Trzymając się tych zasad, oczko wodne z pewnością przyciągnie uwagę odwiedzających ogród gości, a także będzie cieszyć codziennie oczy domowników.