Dobry Styl > Budowa i remont > Dachówka czy blachodachówka – na co się zdecydować?

Dachówka czy blachodachówka – na co się zdecydować?

Data: 17.09.2021 Kategoria: Budowa i remont

Pokrycie dachu to jedna z najważniejszych prac wykończeniowych. Ma wpływ nie tylko na końcowy wygląd budynku, ale także na jego istotne parametry czy komfort osób przebywających wewnątrz. Jednym z dylematów, przed którymi najczęściej stają inwestorzy, jest wybór między dachówkami a blachodachówkami. Oba te rodzaje pokryć, choć z wyglądu są do siebie podobne, znacząco się różnią. Jakie są ich zalety i wady oraz na które warto się zdecydować?

Charakterystyka dachówek i ich zalety

Dachówki to najdłużej stosowane i jednocześnie najpopularniejsze pokrycie dachowe. Do wyboru są tradycyjne dachówki ceramiczne bądź dachówki betonowe. Dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych i kształtach, dlatego sprawdzą się jako krycie budynku w każdym stylu architektonicznym. Dachówki są wyjątkowo trwałe i odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Nie odkształcają się, charakteryzują się korzystną przepuszczalnością oraz wysokim oporem cieplnym. Dachówki ceramiczne powstają z gliny, natomiast betonowe – z cementu portlandzkiego. Obecnie dachówki betonowe, ze względów ekologicznych oraz ekonomicznych, wybierane są najczęściej przez inwestorów. Oba rodzaje dachówek sprawdzą się na dachu o nachyleniu od 16 do nawet 60 stopni. Należą jednak do masywnych pokryć dachowych, dlatego nadają się przede wszystkim do niewielkich budynków, a przed wyborem dachówek warto upewnić się, czy więźba dachowa wytrzyma pod ich ciężarem.

Charakterystyka blachodachówek i ich zalety

Blachodachówki należą do nowoczesnych pokryć dachowych. Są trwałe, nieprzepuszczalne i co najważniejsze – lekkie, dlatego znajdują zastosowanie również w przypadku budynków, dla których pokrycie nie może stanowić znacznego obciążenia. Wykonuje się je z wysokiej jakości blachy stalowej, która zabezpieczona jest przed korozją. Można się zdecydować również na blachodachówki z posypką mineralną, które mają w ofercie czołowe hurtownie pokryć dachowych, jak np. firma Ambit. Doskonale sprawdzają się w miejscach, w których panują agresywne warunki pogodowe, ponieważ ich porowata powierzchnia nadaje blachodachówkom doskonałych parametrów wytrzymałościowych. Ponadto cechuje je bardzo dobra izolacja akustyczna, dlatego wybierane są najczęściej do budynków z poddaszem użytkowym. Podobnie jak dachówki, blachodachówki dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, z tą różnicą, że przyjmują formę paneli, dzięki czemu stanowią rozwiązanie modułowe. Dodatkowo można je zastosować na dachu o nachyleniu już od 12 stopni, bez dalszych ograniczeń.

Dachówki czy blachodachówki – co wybrać?

Wybór między dachówkami a blachodachówkami powinien być podyktowany przede wszystkim konstrukcją więźby dachowej. Jeżeli jest ona niewystarczająca dla tradycyjnych dachówek lub charakteryzuje się sporą rozpiętością, należy zdecydować się na blachodachówki, których obciążenie na 1 m2 jest nawet dziesięciokrotnie mniejsze i są nienasiąkliwe. Dachówki natomiast są bardziej wytrzymałe i odporne na urazy mechaniczne oraz działanie promieni UV. Biorąc pod uwagę koszty, blachodachówki są bardziej przystępne cenowo. Natomiast wygląd zewnętrzny obu tych rozwiązań nie różni się znacznie, przez co mogą być nie do odróżnienia dla niewprawionego oka. Swój wybór warto podyktować także planem zagospodarowania terenu czy stylem, w jakim został wykończony dany budynek. Pokrycie dachowe, oprócz ochrony przed wilgocią, utratą ciepła czy hałasem, powinno także współgrać z wyglądem budynku.