Dobry Styl > Porady > Dlaczego termometry rtęciowe zostały wyparte przez termometry elektroniczne?  

Dlaczego termometry rtęciowe zostały wyparte przez termometry elektroniczne?  

Data: 20.05.2022 Kategoria: Porady

Termometr do pomiaru temperatury ciała to obowiązkowy przyrząd w każdej domowej apteczce. Do niedawna powszechnie użytkowany był model rtęciowy, z czasem jednak został wyparty przez bezpieczniejszy i bardziej funkcjonalny zamiennik elektroniczny. Dlaczego termometr bezdotykowy jest obecnie tak popularny? Jak działa i jakie ma zalety? Piszemy w artykule. 

Termometry rtęciowe – zagrożenia

Chociaż termometry rtęciowe od 2009 roku zaczęto wycofywać ze sprzedaży detalicznej, to w wielu domach nadal jest to podstawowy przyrząd do pomiaru temperatury. Warto zdawać sobie sprawę z ograniczeń takiego termometru, a przede wszystkim potencjalnego zagrożenia dla zdrowia. Mowa tu o sytuacji, w której urządzenie ulega rozbiciu, w wyniku czego wycieka z niego rtęć. W takim przypadku odruchowo staramy się nie dotykać bezpośrednio cieszy i możliwie szybko ją usunąć. Okazuje się jednak, że to za mało. najbardziej szkodliwe dla człowieka są bowiem opary rtęci, dlatego w przypadku tego typu awarii, trzeba zadbać o ochronę dróg oddechowych. 

Jak działają termometry elektroniczne?

O wiele lepszym, a na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem, jest inwestycja w termometr elektroniczny. Urządzenie działa w oparciu o zjawisko promieniowania podczerwonego. Specjalny czujnik odczytuje temperaturę od źródła ciepła, w które jest skierowany.  Aby dokonać pomiaru, wystarczy zbliżyć końcówkę termometru prostopadle do czystej skóry (najlepiej do czoła) i przytrzymać nieruchomo przez około 2 sekundy. Odczyt widoczny jest na wyświetlaczu już po 1-2 sekundach, a dokładność wynosi z reguły 0,1 stopnia Celsjusza. Termometry bezdotykowe, a także innego typu aparaturę medyczną można nabyć w Przedsiębiorstwie Handlowo-Usługowym „byt-med”

Zalety termometrów elektronicznych 

Urządzenia elektroniczne do pomiaru temperatury cenione są przez lekarzy i pracowników medycznych przede wszystkim za higienę podczas użytkowania. Pomiar przebiega bezdotykowo, a więc ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii jest tu ograniczone do minimum. Nie trzeba martwić się o dezynfekcję po każdym użyciu przyrządu. Poza tym, sam pomiar przebiega błyskawicznie. W przeciwieństwie do termometrów rtęciowych, nie musimy pilnować, aby sensor znajdował się w określonym położeniu przez dłuższy czas. Temperatura może być mierzona nawet podczas snu i to kilka razy w niewielkim odstępie czasu (urządzenie zwykle wyposażone jest w pamięć pomiarów). Zaletą jest również możliwość zmierzenia temperatury wody czy mleka dla dziecka.