Dobry Styl > Wyposażenie > Dlaczego warto korzystać z automatyki do bram garażowych

Dlaczego warto korzystać z automatyki do bram garażowych

Data: 19.07.2017 Kategoria: Wyposażenie

Bramy garażowe to wyjątkowo różnorodny segment stolarki drzwiowej. Możemy wybierać spośród wielu typów bram, które różnią się kierunkiem i techniką otwierania, właściwościami izolacyjnymi, stopniem zautomatyzowania, materiałami i, oczywiście, wyglądem. Czy automatyka do bram garażowych jest warta rozważenia i swojej ceny? Co przemawia za tym rozwiązaniem?

Po co mi automatycznie otwierana brama garażowa?

To pytanie zapewne zadają sobie osoby, które szukają oszczędności na wcale niemałym wydatku, jakim jest brama garażowa. Czy jednak automatyczne otwieranie jest tym, na czym warto oszczędzać?

Najlepiej jest kupować automatykę razem z bramą w zestawie – wtedy mamy pewność, że siłownik będzie dostosowany do masy skrzydła bramy, a montaż obu elementów odbywa się jednocześnie. Schody zaczynają się, gdy najpierw kupujemy samą bramę, a potem przekonujemy się, że jednak warto dokupić automatykę. Wtedy wybór jest trudniejszy, a ponadto trzeba ją jeszcze zamontować – mówi specjalista z firmy BoJeRo.

O tym, że jednak warto wyposażyć bramę garażową w automatyczne otwieranie, przekonuje się niemal każdy, kto początkowo z niego rezygnuje. Szybko okazuje się, że ręczne otwieranie i zamykanie bramy jest uciążliwe, czasochłonne i po prostu niewygodne. Dlatego automatyka bramy to komfort, który stał się standardem.

Jaka automatyka do bram garażowych będzie niezawodna?

To, czy będziemy zadowoleni z automatycznego otwierania bramy, zależy przede wszystkim do tego, czy odpowiednio dopasujemy silnik. Pierwsze parametry, które powinny nas interesować, to siła i prędkość poruszania bramą.

Siła wyrażana jest w niutonach i wskazuje, czy siłownik poradzi sobie z poruszaniem bramą garażową. Parametr ten powinien być dopasowany do masy skrzydła. Lekka brama nie potrzebuje napędu generującego 1200 N, ale przy masywnej stolarce niektóre napędy mogą okazać się za słabe. Dlatego, wybierając się na poszukiwania napędu do bramy już zamontowanej i używanej, warto mieć pod ręką notatkę na temat jej ciężaru.

Co do prędkości otwierania sprawa jest prosta – im wyższa wartość, tym lepiej. Jest ona podawana w centymetrach na sekundę. Przeciętnie jest to 12–15 cm/s, ale niektóre bramy pokonują nawet 30 cm w ciągu sekundy, zapewniając jeszcze wyższy komfort użytkowania i skracając czas oczekiwania na wjazd lub wyjazd. Szczególnie docenią to osoby, które zawsze się spieszą. Warto pamiętać, że nawet najwolniej otwierająca się brama automatyczna będzie szybsza niż taka pozbawiona napędu elektrycznego.