Dobry Styl > Porady > Dlaczego warto posłać dziecko w wieku przedszkolnym na zajęcia taneczne?

Dlaczego warto posłać dziecko w wieku przedszkolnym na zajęcia taneczne?

Data: 21.11.2018 Kategoria: Porady

W każdym dziecku drzemie mnóstwo ukrytych talentów. Taniec, muzyka czy sport to tylko niektóre z nich. Dlatego warto już w wieku przedszkolnym stworzyć dzieciom odpowiednie warunki do rozwijania i kształtowania zainteresowań. Zajęcia taneczne jako najwszechstronniejsza forma rozwoju naszego dziecka zasługują na szczególną uwagę. Taniec wspomaga rozwój fizyczny, emocjonalny oraz poszerza horyzonty poznawcze przedszkolaka.

Dlaczego właśnie zajęcia taneczne?

Zajęcia taneczne dla dzieci zwłaszcza w wieku przedszkolnym to doskonałe połączenie zabawy i nauki. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie poprzez zabawę dziecko uczy się najszybciej, najchętniej i najefektywniej. Jak tłumaczy specjalista animacji artystycznej z Przedszkola Familia w Katowicach:

Jeśli nasze dziecko uwielbia ruch, ma dużo energii i przejawia zainteresowanie zabawami w których występują elementy tańca to warto rozważyć zapisanie go na zajęcia taneczne. Korzyści płynące z tego typu zajęć są wszechstronne. Począwszy od prawidłowego rozwoju fizycznego (korekta najczęściej występujących wad postawy). Poprzez rozwój intelektualny (poprawa pamięci oraz koncentracji). A na rozwoju osobowościowym kończąc (nabywanie umiejętności pracy w grupie).

Wielu specjalistów poleca zajęcia taneczne jako sposób na wyciszenie i rozładowanie energii, której maluchy mają zazwyczaj w nadmiarze. Dodatkowo poprzez taniec dziecko zaprzyjaźnia się z muzyką. Poznaje kulturę, tradycję i obyczaje innych narodów. W przypadku silnej fascynacji tańcem dziecko ma możliwość związania swojej przyszłości z tą dyscypliną i szansę na osiągnięcie sukcesów zawodowych na tym polu.

Jakie zajęcia taneczne wybrać?

Oferta zajęć tanecznych dla dzieci jest obecnie bardzo szeroka i urozmaicona. Pamiętajmy jednak, że czasami forma tych zajęć oraz jej częstotliwość zamiast zachęcać mogą naszego malucha zniechęcić. Dlatego na początku warto poszukać placówki przedszkolnej, która w ramach realizacji podstawy programowej proponuje także zajęcia taneczne. Zazwyczaj są one realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Według pedagogów z Przedszkola Familia jest to optymalny czas na rozbudzenie w dziecku zainteresowania tańcem. Dzieci z natury dość szybko się nudzą, dlatego zajęcia trwające dłużej niż godzinę mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Bardzo ważne jest także znalezienie odpowiedniego instruktora. Osoba prowadząca zajęcia taneczne dla dzieci w wieku przedszkolnym poza kwalifikacjami do prowadzenia zajęć tanecznych powinna posiadać odpowiednie przygotowanie pedagogiczne do pracy z małymi dziećmi. Entuzjazm dziecka i wybór placówki z odpowiednią ofertą zajęć tanecznych dla dzieci oraz kadrą to przepis na prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny naszego przedszkolaka.