Dobry Styl > Ogród > Dlaczego warto zainwestować w wertykulator?

Dlaczego warto zainwestować w wertykulator?

Data: 11.01.2022 Kategoria: Ogród

Wertykulator to urządzenie służące do tak zwanego pionowego koszenia trawnika. Zabieg ten niesie ze sobą wiele korzyści i pozwala uzyskać gęstą i bujną murawę. Wiosna to czas intensywnych prac w przydomowych ogródkach i terenach zieleni. Dzięki specjalistycznym narzędziom spulchnianie i oczyszczanie ziemi z chwastów jest zdecydowanie szybsze i skuteczniejsze w porównaniu do prac wykonywanych ręcznie.

Czym jest wertykulator i do czego służy?

Wertykulatory nacinają darń w pionie za pomocą metalowych ostrzy, które usuwają z ziemi wszystkie zbędne elementy, czyli resztki obumarłych roślin i chwastów. Dzięki usuwaniu filcu z powierzchni trawnika wertykulator dotlenia korzenie oraz przyczynia się do poprawy jakości gleby, przez co wpływa się wygląd murawy. Za sprawą napowietrzania i rozluźniania gruntu trawa zyskuje lepszy dostęp do światła, wody i tlenu. Wertykulację powinno wykonywać się dwa razy do roku, czyli wiosną i jesienią.

Wertykulator nacina glebę na głębokość maksymalnie 15 mm. Po zakończonym zabiegu oczyszcza się murawę z resztek roślin, a następnie dosiewa się trawę. Na rynku dostępne są wertykulatory spalinowe, akumulatorowe i elektryczne. Wertykulator Husqvarna w wersji akumulatorowej jest lekki i kompaktowy. Mocny silnik i regulacja głębokości nacinania pozwala na efektywną pracę. Z kolei spalinowy wertykulator Husqvarna jest idealnym modelem do intensywnego i wielokrotnego użytku, co jest możliwe dzięki wytrzymałej, stalowej konstrukcji ramy. Wertykulatory Husqvarna kupić można w sklepie internetowym Nezo, będącym autoryzowanym dilerem marki.

Powody, dla których warto zainwestować w wertykulator

Wertykulacja trawnika to zabieg, który bardzo korzystnie wpływa na stan murawy. Chcąc cieszyć się pięknym zielonym dywanem na swojej posesji, warto wykonywać wertykulację dwa razy w roku, co pozwoli z łatwością pozbyć się niechcianych i szpecących darń chwastów.

Zbita gleba spowalnia regenerację murawy. Dzięki wertykulacji napowietrza się warstwę korzeniową, a tym samym pobudza się trawę do wzrostu. Zalegające resztki obumarłych roślin redukują dostęp do światła i zaburzają obieg wody. Ich usunięcie jest możliwe właśnie dzięki wertykulacji. Efektem jest bujny, gesty i zdrowo wyglądający trawnik. Można pokusić się o stwierdzenie, że wertykulacja jest zabiegiem równie ważnym, jak regularne koszenie trawnika.