Dobry Styl > Budowa i remont > Dlaczego warto zamieszkać pod miastem?

Dlaczego warto zamieszkać pod miastem?

Data: 12.09.2017 Kategoria: Budowa i remont

Domek z dala od miejskiego zgiełku to marzenie wielu osób. W poniższym tekście znajdziemy odpowiedzi na pytanie co możemy zyskać decydując się na zamieszkanie na przedmieściach i z jakimi niedogodnościami powinniśmy się liczyć.

Plusy mieszkania poza miastem

Głównym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na kupno lub zbudowanie domu poza obszarami miejskimi, są niskie koszty takiej inwestycji. Za metr mieszkania w centrum metropolii deweloperzy liczą sobie nawet 10 tysięcy złotych i więcej – spowodowane jest to wysokimi cenami gruntu oraz prestiżem lokalizacji. Im dalej od centrum, tym niższe ceny – na obrzeżach miast można znaleźć mieszkania, których cena za metr nie przekracza 6 tysięcy złotych. Na terenach wiejskich ceny te są jeszcze niższe – za równowartość średniej wielkości mieszkania w centrum metropolii możemy na nich z powodzeniem wybudować i wyposażyć jednorodzinny dom z własnym ogrodem. Ale z miasta wyprowadzają się również osoby, dla których kwestie finansowe nie są priorytetem.

Wielu naszych klientów to osoby już ustatkowane życiowo i finansowo, które decydują się na postawienie domu poza miastem, ponieważ szukają ciszy, spokoju i większego poczucia prywatności, niż mogłyby znaleźć w mieście – wyjaśnia przedstawiciel firmy deweloperskiej Samson, specjalizującej się w realizacji projektów osiedli domków jednorodzinnych – Tereny podmiejskie spełniają te kryteria doskonale dzięki mniejszemu natężeniu ruchu ulicznego, mniejszej gęstości zaludnienia oraz łatwiejszemu dostępowi do kompleksów roślinności, które działają jak naturalne bariery akustyczne.

Minusy mieszkania poza miastem

Choć wizja posiadania własnego domu czy mieszkania w zacisznej, czystej i zielonej okolicy jest niezwykle kusząca, należy mieć świadomość, że miejsca takie mają również pewne zalety. Najpoważniejszym z nich jest ograniczony dostęp do komunikacji miejskiej – problem ten jest szczególnie mocno odczuwany dla osób, które muszą codziennie dojeżdżać do centrum miasta do pracy lub szkoły. Nawet osoby posiadające własne środki transportu doświadczą problemów z dojazdem, szczególnie w godzinach szczytów, kiedy drogi wylotowe z miast są zakorkowane. Mieszkanie na przedmieściach nie sprzyja również życiu kulturalnemu i rozrywkowemu – weekendowa wycieczka do kina, teatru czy klubu wiąże się bowiem z koniecznością dojazdu do miasta.

Dom pod miastem – dla kogo?

Opcja zamieszkania z dala od wielkiego miasta ma jak widać swoje plusy i minusy. Komu najbardziej będzie się ona opłacać? Przede wszystkim rodzinom – spokój, cisza i wysoki poziom bezpieczeństwa są walorami nie do przecenienia, kiedy mamy pod opieką dzieci. Domek na wsi możemy być również spełnieniem marzeń osób starszych i w średnim wieku, które pragną odpocząć od zgiełku miasta i móc wypoczywać we własnym ogródku.