Dobry Styl > Budowa i remont > Dlaczego warto zdecydować się na dom drewniany

Dlaczego warto zdecydować się na dom drewniany

Data: 25.09.2017 Kategoria: Budowa i remont

Wiele osób, wyobrażając sobie drewniany dom, wciąż jeszcze ma przed oczami domek letniskowy, w którym raczej nie da się mieszkać przez cały rok. Na szczęście mit ów odchodzi do lamusa, a nowoczesne konstrukcje domów drewnianych dowodzą, że budowle te są solidne i długowieczne, zaś przy zastosowaniu odpowiednich technologii mogą spełniać wszelkie normy energooszczędności. Co jeszcze decyduje o rosnącej popularności domów drewnianych?

Jednym z kluczowych argumentów przemawiających za wyborem tej właśnie metody stawiania budynków jest znacznie krótszy czas realizacji niż w przypadku domów klasycznych. Drewniana konstrukcja jest istotnie lżejsza, dzięki czemu zniesiona zostaje konieczność wylewania tradycyjnych, ciężkich fundamentów czy zastosowania żelbetowych stropów i innych wzmocnień. Mniej tu trzeba wykonać również prac tzw. mokrych.

Szybko i tanio

Ponieważ domy drewniane można stawiać niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych, wyeliminowane zostaje także ryzyko ewentualnych przestojów w budowie spowodowanych niekorzystną pogodą. Prefabrykacja elementów konstrukcyjnych, którą oferuje chociażby szczecińska firma budowlana Partner, dodatkowo skraca czas realizacji całego projektu. Zamieszkanie w domu drewnianym jest możliwe nawet po trzech miesiącach od rozpoczęcia prac. Skutecznie zabezpiecza to też inwestora przed wahaniami cen materiałów budowlanych, co bywa prawdziwą zmorą w przypadku tradycyjnych domów, których budowa potrafi trwać nawet kilka lat.

Dalsze oszczędności

Również późniejsza eksploatacja budynku o drewnianej konstrukcji bywa o wiele tańsza niż eksploatacja domu murowanego. Wiąże się to z łatwością ułożenia podczas budowy domu z drewna skutecznej izolacji, dzięki której dom taki może osiągnąć parametry budynku pasywnego, jakiego ogrzewanie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Warto nadmienić, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii da się uzyskać taki efekt nawet przy stosunkowo cienkich ścianach. Nie tylko więc oszczędzamy pieniądze, ale w dodatku zyskujemy przestrzeń użytkową.

Ekologia

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto zdecydować się na dom drewniany, są względy ekologiczne. Wśród wielu z nich wymienić można chociażby sprzyjające środowisku ograniczenie zużycia paliw kopalnych potrzebnych do ogrzania budynku czy redukcja ilości odpadów dzięki wspomnianej wcześniej prefabrykacji. Samo drewno zaś jest materiałem naturalnym, tworzącym wewnątrz budynku korzystny mikroklimat i atmosferę wpływającą pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.