Dobry Styl > Wyposażenie > Dobór klimatyzacji do domu. Gdzie szukać pomocy?

Dobór klimatyzacji do domu. Gdzie szukać pomocy?

Data: 19.12.2020 Kategoria: Wyposażenie

Montaż klimatyzacji to krok, na który decyduje się coraz więcej osób – nie tylko właścicieli biur czy hal, ale też ludzi, którzy chcą korzystać z jej dobrodziejstw w swoich mieszkaniach czy domach. Jeśli latem żar lejący się z nieba solidnie uprzykrza Ci życie i również rozważasz montaż klimatyzacji domowej, podpowiemy, gdzie udać się po pomoc w doborze odpowiedniego urządzenia.

Rodzaje klimatyzacji montowanej w domach

Klimatyzację można podzielić ze względu na wielkość instalacji. Najprostsze urządzenie, które wszystkie swoje elementy mieści w jednej obudowie, to tak zwany monoblok, mający postać jednostki stacjonarnej lub przenośnej. Atutem tego rodzaju instalacji jest mały rozmiar, a niewątpliwą wadą – głośna praca. Monoblok to dobry wybór, gdy chcesz używać klimatyzacji sporadycznie. Kolejny, najpopularniejszy rodzaj instalacji to split, który posiada jednostkę wewnętrzną (parownik) oraz zewnętrzną umieszczaną na zewnątrz budynku (skraplacz). Multi-split to rodzaj instalacji wyposażony w jednostkę zewnętrzną obsługującą kilka jednostek wewnętrznych. Jest rozwiązaniem idealnym, gdy chcesz korzystać z klimatyzacji w kilku pomieszczeniach, na przykład w biurze czy w domu. Multi-split obejmuje 5-9 jednostek wewnętrznych. W przypadku wielkokubaturowych budynków dobrym pomysłem będzie instalacja w systemie VRF. Zapewnia on optymalny komfort, a także maksymalną wydajność działania, dzięki dopasowywaniu na bieżąco ilości czynnika chłodzącego do aktualnych potrzeb.

Wybór klimatyzacji – zdaj się na pomoc ekspertów

Dobór klimatyzacji jest niełatwym zadaniem. Należy bowiem mieć na uwadze szereg czynników, które mają wpływ na wydajność urządzenia. Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest dobór klimatyzatora do wielkości pomieszczenia. Nie ma bowiem sensu montować zbyt mocnego urządzenia do małego pomieszczenia i odwrotnie – zbyt mała moc chłodnicza będzie nieodpowiednia do większego pomieszczenia – radzi specjalista z firmy DSTechnik, zajmującej się montażem i serwisem klimatyzacji na terenie Szczecina.

By jak najlepiej oszacować potencjalną wydajność urządzenia w pomieszczeniu, które będzie obsługiwane, należy obliczyć wymaganą moc klimatyzatora. Najprostszym sposobem na to jest pomnożenie powierzchni pokoju przez liczbę 100. Otrzymamy wtedy moc chłodniczą wyrażaną w watach. W skrócie – na każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzeba 0,1 kW mocy chłodniczej.

Kolejnymi czynnikami, których nie można pominąć wybierając klimatyzator, są między innymi: współczynnik przenikania ciepła w oknach oraz fakt, czy pomieszczenie jest otwarte, czy zamknięte. Ponadto warto wziąć pod uwagę stopień izolacji cieplnej budynku oraz usytuowanie pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest też liczba osób, które korzystają z danego pomieszczenia.

Dobór odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego jest nie lada wyzwaniem. Warto powierzyć wybór klimatyzacji specjalistom, którzy ją zamontują, ale też dobrze dobiorą do indywidualnych potrzeb i możliwości. Ponadto takie firmy, mają w swojej ofercie zazwyczaj również serwis klimatyzacji, wymianę filtrów oraz czyszczenie instalacji. Dzięki temu możesz być spokojny o utrzymanie klimatyzacji w należytym stanie, tak by przy optymalnym zużyciu energii służyła Ci bezawaryjnie przez długie lata.