Dobry Styl > Porady > Dobra szkoła wyższa. Jaka powinna być?

Dobra szkoła wyższa. Jaka powinna być?

Data: 04.01.2021 Kategoria: Porady

Podczas wyboru odpowiedniej trumny do pochówku bierze się pod uwagę takie kwestie jak materiał, kolor oraz wymiary. To jednak nie wszystko. Ważne jest również jej przeznaczenie, które z kolei polega na tym, czy ma się do czynienia ze standardowym pochówkiem czy kremacją. W tym celu wyróżnia się trumny kremacyjne i zwykłe. Wyjaśniamy, jakie są między nimi różnice.

Na czym polega podział trumien?

Rodzaj trumien uzależniony jest od formy pochówku. W Polsce przybiera on najczęściej postać tradycyjną, w której zmarły jest składany w trumnie do grobowca. Druga – rzadziej występująca, polega na kremacji, a więc spaleniu ciała. W zależności od tego, która postać zostanie wybrana potrzebny jest wybór zupełnie innego rodzaju trumny. Każda z nich (kremacyjna lub zwykła) charakteryzuje się innymi właściwościami oraz wyglądem.

O trumnach do pochówku wypowiada się pracownik Domu Pogrzebowego SzadkowskiWybór trumny nie może być przypadkowy, ponieważ nie pozwalają na to zasady pochówku. Każda z nich powinna mieć odpowiednie wymiary, musi być wykonana z odpowiedniego materiału, aby łatwo się spalać lub zapewnić odporność na wysokie temperatury.

Trumna kremacyjna

Trumna kremacyjna nazywana jest inaczej kartonową. Materiał, którego używa się do jej produkcji jest specjalną tekturą o określonej twardości, która podczas kremacji bardzo łatwo się spala, a przy tym zapewnia ekologiczny przebieg całego procesu. Rzadziej materiałem tym jest drewno sosnowe. Trumna jeest minimalistyczna, a także lekka. Pozbawia się ją jakichkolwiek ozdób, w tym również lakierowanej faktury, ponieważ znacznie opóźnia to spalanie ciała. Ekologiczność tego procesu jest niezwykle ważna, ponieważ po zakończeniu kremacji pozostałości trumny oraz spopielone ciało zostają wymieszane.  Trumna kremacyjna wykonana z łatwopalnej tektury zapewnia odpowiednią konstrukcję oraz jest tania.

Trumna zwykła

W odróżnieniu od trumny kremacyjnej trumna zwykła jest lakierowana i może posiadać wiele stalowych lub plastikowych ozdób. Ponadto poddaje się ją fornirowaniu, aby uzyskać jeszcze atrakcyjniejszy efekt.

Trumnę zwykłą tworzy się z drewna dębowego, sosnowego, a nawet olchowego. Oprócz tego przyłącza się do niej różne okucia, wykonane na przykład z mosiądzu. Producenci oferują również wiele wzorów wewnętrznych wykończeń, których wybór należy do bliskich zmarłego. Najczęściej wykorzystywanym jest atłas – ceniony materiał, wyróżniający się niezwykłą delikatnością i dostojnością.