Dobry Styl > Porady > Dokąd można oddać elektrośmieci?

Dokąd można oddać elektrośmieci?

Data: 20.02.2019 Kategoria: Porady

Obecnie w polskich domach znajduje się około 17 mln przestarzałych urządzeń AGD i RTV. Wprawdzie ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym obowiązuje już kilka lat, wciąż wiele osób nie wie, co należy zrobić z elektrośmieciami. Dokąd można je oddać i dlaczego tak ważne jest ich segregowanie? Co jeszcze warto na ich temat wiedzieć?

Punkty zbiórki

Tak naprawdę jest całkiem sporo możliwości na legalne pozbycie się elektrośmieci bez narażania się na karę wysokiej grzywny. Sprzęt można przede wszystkim oddać do punktu zbiórki ZSEE, a więc Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Listę takich punktów znaleźć można w internecie. Stare urządzenia oddać można ponadto do punktu skupu złomu, o ile ten znajduje się w rejestrze punktów, które zbierają zużyty sprzęt bądź do zakłady naprawy urządzeń AGD i RTV. Wiele takich miejsc chętnie przyjmuje stary sprzęt, który dla nich stanowi bogactwo różnego rodzaju części zamiennych. Taki punkt zbiórki elektrośmieci znajdziemy przykładowo w Warszawie przy ulicy Kupieckiej 34.

Organizacje

Innym rozwiązaniem jest oddanie starych urządzeń do organizacji odzysku sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Dość często organizowane są również przez organizacje ekologiczne czy służby miejskie wydarzenia mające na celu okolicznościową zbiórkę tego rodzaju sprzętu. Ponadto w przypadku zakupu nowych urządzeń, te zużyte można oddać w sklepie. Sprzedawca może odmówić tylko wówczas, gdy stary sprzęt stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia przyjmujących. Istnieje ponadto możliwość nieodpłatnego zostawienia sprzętu w punkcie serwisowym, gdy jego naprawa okaże się niemożliwa lub nieopłacalna.

Dlaczego należy legalnie oddawać elektrośmieci?

Oddawanie elektrośmieci w odpowiednie miejsca jest o tyle ważne, że są to śmieci zawierające liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się ze sprzętu mogą doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego – wód gruntowych, gleby czy powietrza. Niekiedy stwarzają one nawet zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi czy zwierząt. W skład urządzeń RTV i AGD wchodzą tak szkodliwe substancje chemiczne jak rtęć (świetlówki energooszczędne), ołów (kineskopowe szkło), kadm (baterie), związki bromu (komputery), freon (klimatyzatory) czy azbest. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą za wyrzucanie elektroodpadów do tradycyjnych koszy i kontenerów na śmieci grozi kara grzywny w wysokości do nawet 5 tysięcy złotych. Warto o tym pamiętać, decydując się na wymianę lodówki czy telewizora na nowy egzemplarz.