Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Domowe artykuły dekoracyjne. Przegląd rozwiązań

Domowe artykuły dekoracyjne. Przegląd rozwiązań

Data: 23.04.2019 Kategoria: Wystrój wnętrz

Dom bez dekoracji nie jest prawdziwym domem, lecz właściwie jedynie zbiorem pokoi. To właśnie różnego rodzaju elementy dekoracyjne nadają domowi unikalny styl i charakter i sprawiają, że traktujemy go jako tylko swoje, prywatne miejsce na świecie. Nawet niewielkie, na pozór niezbyt widoczne dekoracje spełniają swoje zadanie i tworzą klimat, jakiego potrzebujemy. Sprawdźmy, na jakie artykuły dekoracyjne warto się zdecydować.

Obrazy

Gołe ściany domu sprawiają, że wnętrze wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości, co może być nieco przytłaczające.

Z pewnością każdy spostrzeże, że jeśli ściana pozostaje pusta, to coś z nią jest nie tak, pustkę należy wypełnić – mówi przedstawiciel Fabryki Mebli RusticalMożna to zrobić oczywiście przy pomocy mebli, jednak nie zawsze jest taka możliwość ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Trudno również wyobrazić sobie, żeby pomieszczenie z każdej strony było obudowane meblami. Rozwiązaniem problemu są wszelkiego rodzaju obrazy, które nie tylko wypełniają przestrzeń na ścianie, ale również nadają wnętrzu odpowiedniego kolorytu i tonu. Umiejętnie komponując ze sobą obrazy możemy w dużym stopniu wykreować charakter pokoju. Warto pamiętać o zachowaniu spójności – bardzo łatwo popsuć estetykę wnętrza, jeśli połączymy w nimi zbyt jaskrawo kontrastujące ze sobą stylistyki.

Lustra

Lustro służy nie tylko do przyglądania się w nim – może być również wykorzystane jako bardzo elegancki element dekoracyjny. Dodatkowym atutem korzystania z luster jest możliwość optycznego powiększenia pomieszczenia oraz rozświetlenie go. Dlatego też lustra są w dzisiejszych czasach chętnie montowane nie tylko w przedpokojach i łazienkach, ale również w salonach.

Zastawa stołowa

W wielu domach zastawa tradycyjnie traktowana jest jako istotny skład majątku. Wyjątkowo cenne egzemplarze i komplety traktowane są nie jako zwykłe naczynia, z których się je i pije, ale przede wszystkim jako ozdoba, eksponowana w przeszklonych witrynach. Wielu z nich w ogóle się nie wykorzystuje, pozostałe używane są w wyjątkowych okolicznościach. Stół zastawiony naczyniami pochodzącymi z jednego kompletu z pewnością prezentuje się wyjątkowo elegancko i uroczyście.

Inne elementy dekoracyjne

Dekoracją pomieszczenia może być również wiele innych elementów, takich jak figurki, świece i świeczniki, a także odpowiednio dobrane oświetlenie. Kompletując tego typu wyposażenie należy pamiętać o zachowaniu pewnej spójności stylistycznej, jak w przypadku obrazów. Stawianie obok siebie elementów nawiązujących do sztuki klasycznej z przykładami sztuki ludowej może tworzyć zbyt wyraźny kontrast.