Dobry Styl > Budowa i remont > Domy drewniane a mikroklimat — dlaczego są dobre dla alergików?

Domy drewniane a mikroklimat — dlaczego są dobre dla alergików?

Data: 02.03.2022 Kategoria: Budowa i remont

Dom dla alergika powinien być zbudowany wyłącznie z naturalnych materiałów – takie domy oddychają i tworzą specyficzny, przyjazny mikroklimat. Obecnie objawy alergii mogą dotyczyć niemalże połowy naszego społeczeństwa i nawet co czwartego dziecka. Dlatego technologia domów przyjaznych dla alergika zyskuje na popularności – dzięki odpowiednio dobranym materiałom istnieje realna szansa na ograniczenie dolegliwości.

Naturalne materiały do budowy domów dla alergika

Dlaczego drewno to najlepszy surowiec do budowy domy dla alergika? Otóż ten naturalny materiał oddycha i tworzy zdrowy klimat we wnętrzu. Drewno nie przyciąga kurzu ani nie pyli – czego nie można powiedzieć na przykład o betonie. Aby dom był przyjazny dla alergika, ważna jest między innymi odpowiednia temperatura, poziom wilgotności oraz wentylacja. W przypadku domów drewnianych łatwo jest uzyskać optymalny poziom dla wszystkich tych czynników.

Przykładem domów budowanych dla alergików są domy szkieletowe, które oferuje firma ITS z Koszalina. Przedsiębiorstwo produkuje wszystkie elementy domów w swojej fabryce, a gotowe segmenty przewozi na plac budowy i montuje zgodnie z projektem. Domy z drewna w Koszalinie tworzone są wyłącznie z naturalnych materiałów – warstwę izolacji stanowi przyjazna dla alergików celuloza. Istnieje możliwość wykończenia ścian farbami z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Zdrowy dom dla alergika. Co warto wiedzieć?

W przypadku domów dla alergika szczególnie istotną kwestią jest izolacja przeciwwilgociowa, która ogranicza ryzyko rozwoju szkodliwych pleśni i grzybów. Montowana w domach drewnianych sucha izolacja skutecznie hamuje gromadzenie wilgoci – innowacyjne płyty elewacyjne wykazują właściwości hydrofobowe i dobry poziom dyfuzyjności. W tym kontekście ważna jest także odpowiednio dobrana wentylacja, która ma zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do wnętrz pomieszczeń i jednocześnie usuwać powietrze stare i zużyte.

Za poziom wilgotności powietrza w domu odpowiada izolacja ścian i fundamentów oraz hydroizolacja podłóg. Jest to o tyle istotne, że zbyt suche powietrze prowadzi do problemów z oddychaniem a zbyt mokre do rozwoju grzybów i pleśni, które mogą wydzielać szkodliwe związki toksyczne i tym samym przyczyniać się do rozwoju astmy.

Reasumując, najlepszy dom dla alergika to dom powstały wyłącznie z naturalnych materiałów, które nie oddziałują w sposób negatywny na zdrowie. W przypadku alergików niezwykle ważne jest ograniczenie kurzu i pyłów, a w domach drewnianych jest to możliwe.