Dobry Styl > Porady > Drukarki ekologiczne, czyli drukowanie przyjazne środowisku

Drukarki ekologiczne, czyli drukowanie przyjazne środowisku

Data: 06.05.2019 Kategoria: Porady

Nowe technologie pozwalają zoptymalizować dotychczasową pracę zarówno pod względem niezawodności, jak i finansowym. Dodając do tego czynnik ekologiczny, mamy obraz skutecznego rozwiązania w dziedzinie usług technologicznych. Pochwalić się nim może firma HiCopy Gdańsk, która oferuje tanie i ekologiczne drukowanie, wykorzystując kilka czynników, o których przeczytacie w naszym artykule.

Na czym polega praca ekologicznych drukarek?

Dwoma wspomnianymi czynnikami są: ekologiczne drukarki oraz ekologiczny papier do wydruku. Na początek zajmijmy się urządzeniami – dlaczego drukarki używane w HiCopy Gdańsk nazywane są ekologicznymi? Dzięki zastosowanej w nich technologii RIPS wytwarzają o 90% mniej odpadów. Jest to system wymiennego pakowania tuszy o pojemności 1,5 l, który pozwala na wydruk nawet 75 000 kartek. Ekologiczne drukarki nie posiadają tonerów, developerów, bębnów, zespołów utrwalania i pasów transferowych, dlatego nie wymagają ich wymiany. Zwłaszcza brak toneru pozytywnie wpływa na zdrowie, ponieważ mikropyłki, które wydostają się z jego pomocą z drukarek laserowych, mogą być przyczyną podrażnień oczu, skóry czy dróg oddechowych, a także bólu głowy.

Ponadto, drukarki ekologiczne zużywają o 80% mniej prądu niż ich laserowe odpowiedniki (to wynik wykorzystania technologii, która nie generuje ciepła), a podczas ich pracy nie jest emitowany ozon, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska. Są bardzo dobrym rozwiązaniem do biura ze względu na usprawniony cichy tryb druku oraz brak hałasu wentylatora podczas drukowania. Ekonomiczność drukarek ekologicznych zapewnia głowica drukująca Micro Piezo, która zapewnia bardzo trwały wydruk, dzięki zastosowaniu otoczki żywicznej, chroniącej wydruk przed zgubnym działaniem wody.

Charakterystyka ekologicznego papieru

Drugim, istotnym czynnikiem, wpływającym na ekologię drukowania, jest specjalny papier, wytwarzany w Tajlandii z poszanowaniem środowiska naturalnego. Surowiec używany do jego produkcji jest pozyskiwany z surowców drzew hodowlanych, a nie w wyniku eksploatacji lasów naturalnych. Mowa tutaj o hybrydowych drzewach eukaliptusowych, znanych jako „Papierowe Drzewa”. Są one uprawiane na niewykorzystywanych dotychczas pasach ziemi w ramach programu PFFT (ang. Paper from Farmed Trees), który generuje 5 miliardów bahtów dodatkowego przychodu dla tajskich rolników. Warto wspomnieć, że wszelkie produkty uboczne oraz pozostałości z produkcji papieru wykorzystywane są do generowania energii przyjaznej dla klimatu.

Specjalne szczepy eukaliptusa, z których powstaje ekologiczny papier, wpływają na jego wysoką jakość. Trzymając taki arkusz w ręce, wydaje się, że jest to papier satynowy i sztywniejszy niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy – dodaje doradca klienta z firmy HiCopy Gdańsk, która dostarcza nowoczesne rozwiązania, gwarantujące ekologiczne i tanie drukowanie, kopiowanie, outsourcing druku oraz elektroniczny obieg dokumentów.