Dobry Styl > Porady > Ekologiczne domy z kontenerów – czy ten trend się przyjmie w Polsce?

Ekologiczne domy z kontenerów – czy ten trend się przyjmie w Polsce?

Data: 15.04.2021 Kategoria: Porady

Coraz powszechniej w opinii publicznej słychać głosy przemawiające za tym, aby zadbać o ekologię, żyć mniej konsumpcyjnie i zwracać szczególną uwagę na rozwiązania promujące jak najniższe koszty utrzymania. Domy z modułów kontenerowych doskonale wpisują się w ten sposób myślenia i na zachodzie Europy są bardzo popularne. W niniejszym artykule sprawdzamy, czy ten sam trend ma szanse przyjąć się w polskich warunkach?

Trend na małe domy modułowe

Wraz z rozwojem technologii oraz możliwościami, jakie oferuje globalizacja, coraz więcej osób prowadzi życie mobilne i nie chce posiadać majątku, który będzie utrudniał przeprowadzkę. W związku z tym robią wszystko, aby swój dobytek ograniczyć do minimum, a najlepiej jeżeli byłoby możliwe zabranie domu ze sobą wszędzie tam, gdzie rzuci nas los. Ciekawym rozwiązaniem i pomysłem spełniającym owe oczekiwania jest mobilny dom z kontenera. Zapytaliśmy pracownika z firmy Modular System, która specjalizuje się w produkcji modułów kontenerowych o to, jak popularna jest technologia domów z modułów kontenerowych? Powiedział nam, że od kilku lat zauważamy znaczny wzrost zainteresowania oferowaną przez nas technologią mieszkalną. Jak na razie kapitalna większość naszych klientów to firmy, które zajmują się realizacją inwestycji w najodleglejszych zakątkach kraju i za granicą oraz poszukują stosunkowo taniej alternatywy na zapewnienie noclegu pracownikom. Kolejną grupą klientów są firmy trudniące się pozyskiwaniem wyspecjalizowanych pracowników z rynków zagranicznych. Oni z kolei szukają alternatywy mieszkalnej dla swoich ludzi. Mobilność modułów kontenerowych o charakterze mieszkalnym pozwala na swobodne i szybkie przemieszczanie wszędzie tam, gdzie będzie najbardziej potrzebny.

Relokacja domu z modułów kontenerowych nie jest problematyczna. Z uwagi na fakt, że moduły kontenerowe posiadają zunifikowane rozmiary, to my jako posiadacze możemy w dosyć łatwy sposób zorganizować sobie transport, który wcale nie jest specjalnie drogi. A korzyść, jaka wynika z możliwości przeniesienia domu wszędzie tam, gdzie rzuci nas los, jest niesamowitą zaletą.

W warunkach polskich domy z modułów kontenerowych nadal postrzega się raczej w kategoriach ciekawostki, niż rzeczywistej alternatywy. Jednak z uwagi na coraz wyższe ceny mieszkań na rynku pierwotnym oraz trudności w uzyskaniu finansowania, niewykluczone, że trend na domy z kontenerów zyska na popularności w ciągu najbliższych kilku lat.