Dobry Styl > Budowa i remont > Elastyczne wkłady kominowe. Co to takiego?

Elastyczne wkłady kominowe. Co to takiego?

Data: 12.10.2020 Kategoria: Budowa i remont

Spaliny to mieszanina gazów, powstająca w wyniku spalania różnego rodzaju paliw – na przykład węgla – wykorzystywanych powszechnie w ogrzewaniu budynków. Wysoka temperatura tych gazów oraz ich kwaśny odczyn mogą mieć bardzo negatywny wpływ na konstrukcję murowanego komina, dlatego konieczne jest umieszczenie wewnątrz przewodu odpowiedniego wkładu. Na rynku są dostępne różne produkty z tej kategorii, wśród nich wkłady elastyczne.

Charakterystyka elastyczne wkładu kominowego

Elastycznym wkładem kominowym nazywany rurę wykonaną z cienkiej, karbowanej blachy – oznacza to, że cała powierzchnia rury posiada wytłoczenia pod postacią niewielkich, regularnych fałdek.

– Właśnie ta charakterystyczna cecha odróżnia wkłady tego typu od innych wkładów, wykonywanych z blachy o prostej powierzchni – mówi przedstawiciel firmy KominFlexDzięki fałdkom rura może być bardzo swobodnie wyginana, jednocześnie jej średnica w każdym punkcie zgięcia jest dokładnie taka sama.

Zastosowanie elastycznych wkładów kominowych

Spaliny powstające podczas cieplnej obróbki paliw mogą mieć bardzo wysoką temperaturę lub silny kwasowy odczyn. W obu przypadkach kontakt z nimi jest bardzo szkodliwy dla murowanej konstrukcji komina – z czasem może prowadzić do jego uszkodzenia i utraty szczelności, co będzie skutkować osłabieniem ciągu lub przenikaniem toksycznych związków chemicznych do wnętrza budynku. Aby temu zapobiegać, stosuje się wkłady kominowe, które mają chronić komin przed bezpośrednim kontaktem ze spalinami. Pod tym względem wkłady elastyczne nie różnią się od tych wykonywanych z prostych fragmentów rur. Na czym więc polega różnica? W sytuacji, kiedy komin zmienia kierunek idąc w górę, co często zdarza się w starym budownictwie, wkład elastyczny będzie wygodniejszym rozwiązanie, niż typowe proste wkłady, których zamontowanie wymagało kucia murów komina i układania w nim poszczególnych odcinków rur. Montaż wkładu elastycznego polega na wsunięciu go od strony wylotu komina – w miarę przesuwania w dół, będzie się on sam dostosowywał do przebiegu komina.

Jak dobrać wkład do komina?

Montaż elastycznego wkładu kominowego jest zalecany przy modernizacji systemu ogrzewania budynku. Planując jego zakup musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to w jakich warunkach będzie pracował, a więc z jakimi spalinami będzie miał bezpośredni kontakt. Sprawdzamy więc maksymalną temperaturę pracy wkładu oraz odporność na związki kwasowe. Koniecznie musimy również uwzględnić wymiary komina, jego wysokość oraz średnicę – wkład powinien do niego dobrze pasować, między wewnętrznymi powierzchniami komina, a powierzchnią wkładu nie powinno być zbyt dużo luzu.