Dobry Styl > Budowa i remont > Elementy projektu basenu

Elementy projektu basenu

Data: 20.06.2017 Kategoria: Budowa i remont

Pływanie jako ulubiona forma aktywności ruchowej i sposób spędzania wolnego czasu, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Obecnie nawet w niewielkich miejscowościach powstają piękne pływalnie publiczne o bardzo wysokim standardzie, a na budowę przydomowego basenu decyduje się także coraz więcej osób prywatnych. O czym należy pamiętać, planując taką inwestycję?

Przygotowując się do budowy basenu, należy patrzeć na całą inwestycję kompleksowo i nie zapominać o tym, by projekt uwzględniał nie tylko wykonanie niecki, ale także całe niezbędne wyposażenie oraz zagospodarowanie terenu wokół – podpowiada nasz rozmówca z firmy ASTRALPOOL.

Projekt niecki basenu

Najważniejszym elementem projektu basenu jest wybór odpowiedniej niecki. Do niedawna za najlepsze rozwiązanie uznawano niecki w całości betonowane. Obecnie projektanci odchodzą od tego kosztownego i czasochłonnego sposobu budowania basenów, decydując się na łatwiejsze w montażu i późniejszym utrzymaniu, ale równie wytrzymałe systemy na konstrukcjach stalowych (SKYPOOL, INOXPOOL) lub panelach z tworzyw sztucznych.

Wnętrze niecki basenowej należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu wykorzystuje się rozmaite materiały, które dodatkowo podnoszą estetykę basenu. Dno i ściany basenu można wyłożyć efektowną mozaiką szklaną lub za pomocą specjalnej folii wykładzinowej z PCV.

Nowoczesne baseny można też wyposażyć w dodatkowe elementy konstrukcyjne, umożliwiające np. regulację wysokości dna lub dzielenie zbiornika na strefy przeznaczone do różnych celów (np. podział basenu na regularną pływalnię i strefę do aqua-aerobiku lub strefę dla dorosłych i płytki brodzik dla maluchów).

Wyposażenie basenu

Na etapie projektowania basenu trzeba uwzględnić również wszystkie niezbędne urządzenia do uzdatniania wody i utrzymania basenu w czystości. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim pompy, filtry i ewentualnie dodatkowe urządzenia, jak np. systemy ozonowania wody basenowej. W tym momencie należy zaplanować także sposób oświetlenia basenu, rozmieszczenie drabinek i poręczy oraz wszelkie dodatkowe atrakcje.

Zagospodarowanie przestrzeni wokół basenu

W zależności od tego, gdzie usytuowany jest basen, musimy też pamiętać o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni wokół. Baseny kryte, znajdujące się wewnątrz budynków, muszą posiadać sprawny system wentylacji – w przeciwnym razie parująca woda doprowadzi do zawilgocenia budowli.

Jeżeli planujemy budowę basenu odkrytego, warto zaplanować instalację przykryć, które będą zapobiegały gromadzeniu się zanieczyszczeń z zewnątrz w czasie, gdy basen nie jest używany, a także zabezpieczą dzieci i zwierzęta przez przypadkowym dostaniem się do wody.

Prawidłowe wykonanie projektu basenu, a także jego późniejsza realizacja, wymaga olbrzymiej dokładności, profesjonalnej wiedzy i umiejętności popartych doświadczeniem. Dlatego przygotowując się do takiej inwestycji, warto od razu zdecydować się na zaangażowanie specjalistów.