Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Elementy wyposażenia jadalni

Elementy wyposażenia jadalni

Data: 20.05.2019 Kategoria: Wystrój wnętrz

To, w jaki sposób zaaranżujemy przestrzeń jadalni, zależy od dwóch podstawowych czynników: ilości mieszkańców domu, którzy codziennie będą spotykać się przy wspólnych posiłkach oraz dostępnej przestrzeni. Bez względu na to, czy jadalnia będzie dużym, osobnym pomieszczeniem, czy tylko kącikiem w kuchni, każdemu z domowników trzeba zapewnić wygodne miejsce do spokojnego posilenia się.

Oczywistym zestawem niezbędnych mebli do jadalni wydają się stół z krzesłami. W praktyce okazuje się, że nie do każdej jadalni uda się wstawić stół, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest połączona z innym pomieszczeniem – kuchnią lub salonem.

Stół, ława, wyspa

Zdecydowanie najwięcej możliwości aranżacyjnych mają osoby dysponujące oddzielnym pomieszczeniem na jadalnię. Niestety, w wielu mieszkaniach na duży, klasyczny stół po prostu nie ma miejsca. Choć można zastąpić go meblem rozkładanym, np., z rozsuwanym blatem, alternatywnych propozycji okazuje się być więcej.

Zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach, jadalnia często jest elementem kuchni. W klasycznej wersji tworzy ją stół, jednak po raz kolejny – do takiej aranżacji potrzeba sporo miejsca. O wiele bardziej funkcjonalna okazuje się wyspa, która podczas gotowania służy jako blat roboczy, a w trakcie posiłków używana jest właśnie jako stół.

Kolejnym często spotykanym rozwiązaniem jest łączenie jadalni z salonem. Planując takie zagospodarowanie wnętrz, należy zachować ostrożność – chociaż niskie ławy i stoliki kawowe prezentują się bardzo efektownie, nie sprawdzają się w charakterze stołu jadalnego. Aby ława zapewniła wygodę biesiadników podczas obiadu czy kolacji, powinna być możliwie wysoka. Ciekawą propozycją do takiego zastosowania będzie więc ława z mechanizmem regulacji wysokości blatu. Takie modele z pewnością znajdziesz w jednym z salonów meblowych gnieźnieńskiego Centrum Wyposażenia Wnętrz „GoJa”.

Krzesła, fotele, hokery

Do stołu jadalnego dobieramy siedziska. Większość producentów mebli do każdego stołu proponuje dopasowaną linię krzeseł, które odpowiadają nadrzędnemu elementowi kompletu zarówno pod względem stylistyki, jak i wymiarów.

Oczywiście kupowanie mebli do jadalni w zestawie nie jest konieczne. Jeśli mamy pomysł na nietuzinkową aranżację jadalni, możemy łączyć różne kolekcje. W otoczeniu drewnianego stołu, wyeksponowanego w stylowym pomieszczeniu, mogą przecież znaleźć się piękne fotele tapicerowane. Jedynym ograniczeniem wyobraźni jest konieczność dopasowania mebli pod względem wysokości – pamiętajmy, że muszą być przede wszystkim wygodne.

Wokół wyspy kuchennej, adaptowanej do roli stołu, warto ustawić hokery. Krzesła barowe często są z resztą jedynym możliwym rozwiązaniem, ponieważ wyspy z reguły są wyższe od klasycznych stołów.

Szukając idealnego wyposażenia do swojej jadalni warto porównywać propozycje różnych producentów mebli, przyglądać się z bliska poszczególnym sprzętom, a nawet je wypróbować. Dlatego doskonałym pomysłem jest wizyta w dużym centrum wystawienniczym, gdzie spokojnie będziesz mógł zapoznać się z ofertą wielu różnych dostawców oraz zorientować się w możliwości zamówienia mebli na wymiar.