Dobry Styl > Porady > Faktoring online. Zalety rozwiązania

Faktoring online. Zalety rozwiązania

Data: 07.12.2018 Kategoria: Porady

Szukasz sposobu na zwiększenie płynności finansowej swojej firmy? Zaskoczył cię nagły zator finansowy i potrzebujesz gotówki „na już”? A może po prostu chcesz zwiększyć obroty przedsiębiorstwa, np. oferując klientom dłuższe terminy płatności? We wszystkich tych sytuacjach rozwiązaniem może być faktoring. Dowiedz się, na czym polega ta usługa i w jaki sposób z niej skorzystać.

Faktoring i jego rodzaje

Mówiąc najprościej, faktoring polega na wymianie niezapłaconych faktur na gotówkę. Jeżeli jako przedsiębiorca wystawiłeś fakturę z odległym terminem płatności, ale nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na oczekiwanie na zapłatę, możesz skorzystać z oferty faktora. Faktor to firma lub instytucja finansowa, który wykupi od ciebie wystawione faktury, natychmiast wypłacając należność z ich tytułu.

W zależności od sposobu współpracy z faktorem wyróżniamy dwa podstawowe typy faktoringu: pełny i niepełny. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety – mówi ekspert z Marshal Lion Consulting.

W przypadku usługi faktoringu pełnego (właściwego, bez regresu) faktor przejmuje całą odpowiedzialność za fakturę. Oznacza to, że niemal natychmiast po przekazaniu faktury otrzymujesz pełną należność. Faktor informuje twojego kontrahenta o przejęciu faktury i przekazuje mu nowe dane do płatności. W razie jakichkolwiek problemów ze spłatą, to faktor zajmuje się windykacją należności z faktury.

Jeśli decydujesz się na faktoring z regresem, czyli niepełny, to wciąż na tobie ciąży obowiązek dopilnowania spłaty należności przez kontrahenta. Owszem, faktor bezzwłocznie przekazuje ci pieniądze za wystawioną fakturę, jednak w wyznaczonym czasie musisz je zwrócić (regres). Choć mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie jest mniej korzystne, nic bardziej mylnego.

Korzystając z faktoringu z regresem odwołujesz się do jego niejawnej formy. Innymi słowy mamy tu do czynienia z faktoringiem cichym albo tajnym, w procesie którego twój kontrahent nie dowiaduje się, że otrzymałeś już należność za jego zakupy od innego podmiotu. Takie rozwiązanie jest więc wskazane nie wtedy, gdy obawiasz się problemów ze spłatą ze strony klienta, ale wtedy, gdy po prostu potrzebujesz pieniędzy szybciej, niż zakłada termin określony na fakturze.

Wygodny faktoring online

Faktoring online jest najszybszą, a zarazem najprostszą metodą finansowania operacyjnego. Dla małych przedsiębiorstw, startupów i freelancerów jednorazowy faktoring online jest dużo korzystniejszą alternatywą np. dla kredytu operacyjnego. Największą zaletą jest optymalna redukcja formalności i możliwość dopełnienia ich właśnie przed Internet, co jest nie tylko bardzo wygodne. Dzięki przeniesieniu wszystkich działań związanych z otrzymaniem wsparcia faktora online, cały proces ulega znacznemu skróceniu, w związku z czym gotówka może trafić do ciebie nawet w ciągu kilku godzin.