Dobry Styl > Porady > Fakty i mity na temat używanych komputerów

Fakty i mity na temat używanych komputerów

Data: 28.05.2020 Kategoria: Porady

Rynek komputerów używanych w naszym kraju jest bardzo duży i z roku na rok coraz bardziej rośnie. Sprzedawane przez wiele firm komputery używane to tak naprawdę komputery poleasingowe. Jest to sprzęt, który wcześniej był zakupiony przez firmy w leasingu, natomiast po zakończeniu umów leasingu nie został przez nie wykupiony, tylko zastąpiony nowymi komputerami. Czy jednak zakup komputera poleasingowego na pewno jest opłacalny? Na ich temat powstało już dużo mitów. W artykule dokładniej opisujemy wszystkie najczęstsze mity na temat komputerów używanych i wskazujemy, które naprawdę są prawdziwe, a które wiążą się z pewnymi przekłamaniami.

Komputery poleasingowe są znacznie tańsze od komputerów nowych – FAKT

Nasz artykuł rozpoczniemy od najczęściej spotykanej opinii na temat komputerów poleasingowych, która na dodatek jest prawdą. Wiele osób bowiem jako największą zaletę komputerów poleasingowych wskazuje to, że są one zazwyczaj dostępne w dużo lepszych cenach niż komputery nowe ze sklepów. Oczywiście jest to prawdą i wiele nie tylko osób prywatnych, ale również wielu przedsiębiorców traktuje zakup komputera poleasingowego jako jeden z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie trochę gotówki. Komputery poleasingowe często są nawet o 50-75% tańsze od nowych komputerów o podobnej wydajności. Jest to oczywiście związane z tym, że komputery poleasingowe są komputerami używanymi, ale wśród nich bardzo często znaleźć można naprawdę wysokiej klasy sprzęt, który będzie odpowiedni nawet dla osób, które z racji wykonywanego zawodu lub z racji swojego hobby mają nieco większe wymagania do stosowanych komputerów.

Komputery poleasingowe są w gorszym stanie technicznym niż komputery nowe – FAŁSZ

To zdecydowanie nie jest prawdą. Komputery poleasingowe to sprzęt, który po zakończeniu użytkowania przez osoby, które zakupiły je w leasingu, po wygaśnięciu takiej umowy są przejmowane przez firmy, które specjalizują się w sprzedaży takiego sprzętu, a następnie są serwisowane.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy  Progres24 w Bytomiu, która specjalizuje się w sprzedaży komputerów stacjonarnych i laptopów poleasingowych: Wszystkie kupowane przez nas komputery i laptopy, zanim zostaną udostępnione naszym klientom, najpierw przechodzą szereg testów, które pozwalają je sklasyfikować do odpowiedniej klasy sprzętu. W komputerach są także sprawdzane wszystkie podzespoły, a w przypadku znalezienia jakichś awarii lub usterek, wszystkie są od razu naprawiane lub wymienia się poszczególne podzespoły na nowe. Klient poszukując w naszej ofercie odpowiedniego modelu komputera dostaje od nas informacje o jego realnym stanie. Każdy kupiony u nas komputer objęty jest również przynajmniej kilkunastomiesięczną gwarancją.

Komputery poleasingowe zazwyczaj są mocno przestarzałe – FAŁSZ

To również jest fałsz. Przede wszystkim dlatego, ze obecnie sprzedawane komputery poleasingowe to w większości przypadków komputery stacjonarne i laptopy klasy biznesowej, które jednak tak szybko się nie starzeją. Takie komputery są przeznaczone przede wszystkim do pracy z programami biurowymi, z edytorami tekstów czy do  korzystania z Internetu. Jeżeli kupujemy komputer z myślą o takich jego zastosowaniach, na pewno się nie zawiedziemy.

NIE każdy użytkownik jest w stanie znaleźć dla siebie idealny komputer poleasingowy – FAŁSZ

Pomimo iż komputery poleasingowe to jednak przede wszystkim komputery klasy biznesowej, to nie można z całą pewnością stwierdzić, ze osoby poszukujące dużo bardziej wydajnego sprzętu lub sprzętu przydatnego do wykonywania bardziej skomplikowanych i wymagających działań nie mogą w ofercie firm sprzedających komputery używane znaleźć nic dla siebie. Wśród komputerów poleasingowych często znaleźć można także taki sprzęt, jak Macbooki, czyli laptopy Apple, także modele PRO oraz różnego rodzaju komputery gamingowe. To jakie rodzaje komputerów poleasingowych jest w stanie dostarczyć swoim klientom dana firma w dużej mierze zależy przede wszystkim od tego, jakich ma ona dostawców, czyli skąd wykupuje oferowane później komputery. Jeżeli w jednej firmie nie uda nam się znaleźć tego, czego poszukujemy, warto jest się zapoznać z ofertami innych tego rodzaju firm. Prędzej czy później na pewno znajdziemy to, czego potrzebujemy!