Dobry Styl > Porady > Fakty i mity o e-papierosach

Fakty i mity o e-papierosach

Data: 13.02.2019 Kategoria: Porady

Po e-papierosy sięga coraz więcej młodych ludzi. Często są to osoby, które chcą rozpocząć walkę z nałogiem i rzucić palenie. W tym celu korzystają właśnie z tych urządzeń, które traktowane są, jako mniejsze zło. Temat ten budzi jednak duże kontrowersje nie tylko wśród palaczy. Na świecie są ich zwolennicy jak i przeciwnicy. Czy e-papierosy są zdrowszą alternatywą dla tytoniu? Sprawdźmy to!

Czym jest e-papieros?

To nic innego jak papieros elektroniczny, który na rynku istnieje już od kilku lat. Urządzenie przypomina wyglądem długopis, nie śmierdzi, nie zostawia po sobie niedopałków i jest bardzo wygodne w użyciu (można schować je do kieszeni). E-papierosy można uzupełniać specjalnymi płynami z nikotyną lub bez niej, które w wyniku podgrzewania zamieniają się w parę wodną (mgiełkę). Do płynu możemy dodać również aromaty, np. o smaku czekolady, owoców leśnych, bananów czy wanilii. Wapiarnia w Poznaniu posiada bogatą ofertę e-papierosów, liquidów i innych akcesoriów do wapowania. Jednak wokół tych urządzeń pojawiło się sporo kontrowersji. Dowiedzmy się faktów i mitów na temat e-papierosów!

Fakty

 • Pomagają rzucić palenie. Osoby, które chcą zwalczyć nałóg mogą zaopatrywać się w płyny o coraz niższym stężeniu nikotyny.
 • Nie są szkodliwe dla otoczenia. Osoby przebywające w towarzystwie użytkownika papierosa elektronicznego nie są narażone na działanie szkodliwych związków chemicznych, tak jak w przypadku biernych palaczy tradycyjnego tytoniu.
 • Nie mogą ich używać kobiety w ciąży, ponieważ urządzenie zawiera nikotynę, która jest niezdrowa dla nienarodzonego jeszcze dziecka.
 • Nie ma w nich substancji smolistych, ich opary zawierają o kilka tysięcy mniej szkodliwych substancji chemicznych niż dym z tradycyjnego papierosa. W e- papierosach nie zachodzi reakcja spalania. Nikotyna i związki aromatyzujące są podgrzewane do temperatury ok. 200°C, co powoduje zmniejszenie szkodliwych związków wdychanych przez e-palaczy.
 • E-papierosy są łatwo dostępne. Można je kupić praktycznie w każdej galerii handlowej oraz w Internecie.
 • Nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu na ubraniu czy w pomieszczeniach.
 • Kaszel, duszności czy odkrztuszanie wydzieliny jest znacznie mniej nasilone.
 • Mogą być one wabikiem dla osób niepalących. Zachęcające są właśnie smakowe olejki. Elektroniczne papierosy są traktowane jako modne gadżety, dlatego cieszą się coraz większą popularnością.

Mity

 • Nie są szkodliwe. Nie jest to w zupełności prawda. Są one o wiele mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, ale mogą powodować nudności, zawroty głowy. Nadużywanie e-papierosów może szkodzić drogom oddechowym oraz doprowadzić do arytmii serca,  nadciśnienia, osłabienia układu krwionośnego i innych chorób.
 • Nie uzależniają. Jest to mit. W e-papierosach znajduje się porcja nikotyny, która może uzależniać tak samo jak zwykły papieros. Groźne są szczególnie te urządzenia, które mają możliwość regulacji mocy.
 • Można je palić praktycznie wszędzie. Niestety nie. Nie można ich używać w wielu miejscach publicznych, między innymi w szkołach, szpitalach, centrach handlowych, pociągach czy autobusach.