Dobry Styl > Ogród > Feminizacja nasion konopi – na czym polega i po co się to robi?

Feminizacja nasion konopi – na czym polega i po co się to robi?

Data: 22.07.2020 Kategoria: Ogród

Uprawa nasion niefeminizowanych rzadko się opłaca, a w dodatku jest bardziej kosztowna oraz pochłania więcej miejsca i czasu. Z punktu widzenia hodowców konopi, rośliny męskie są po prostu nieprzydatne. Dzięki feminizacji hodowcy mają realny wpływ na to, aby uzyskać pąki żywiczne. Feminizacja nasion konopi to przede wszystkim pewność, że rośliny wydadzą sfeminizowane nasiona. Na czym dokładnie polega feminizacja i w jakim celu się ją wykonuje?

Na czym polega feminizacja nasion konopi?

Feminizowane nasiona marihuany to takie, z których wyrastają tylko żeńskie rośliny. O tym, czy nasiona konopi będą męskie, czy żeńskie decydują chromosomy płciowe X lub Y. Roślina posiadająca dwa chromosomy typu X w 99% przypadków, będzie płci żeńskiej. Proces feminizacji nasion polega więc, na nakłonieniu rośliny żeńskiej do wytworzenia pyłku męskiego, czyli na wykluczeniu chromosomów męskich podczas całego procesu hodowli.

Obecna feminizacja nasion konopi daje stuprocentową pewność, że praktycznie wszystkie nasiona wydadzą rośliny żeńskie. Proces ten uzyskiwany jest poprzez odpowiednie krzyżowanie roślin i dopasowane metody zewnętrzne, które wyłączają konieczność stosowania modyfikacji genetycznych, czyli wykonywania manipulacji w genotypie – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem sklepu internetowego Pan Pestka, który oferuje wysokiej jakości świeże nasiona konopi przeznaczone do celów kolekcjonerskich.

Dużą zaletą nasion feminizowanych jest to, że nawet w niezbyt przystosowanych warunkach wystarczy jedynie niewielka ich ilość, aby możliwy był wzrost i uprawa przynosząca naprawdę zadowalający plon.

W jakim celu feminizuje się nasiona konopi?

Marzeniem każdego plantatora są duże plony i niewymagająca uprawa. Jak wiadomo, marihuana jest rośliną rozdzielnopłciową, dlatego, aby uprawa konopi była jak najbardziej urodzajna, poddawana jest właśnie procesowi feminizacji. Proces ten ma na celu sprawić, że rozwijać się będą jedynie rośliny żeńskie, które nie zawierać będą chromosomów męskich. Roślina żeńska produkująca pąki żywiczne to cel, do którego dąży większość hodowców. Kwiaty żeńskie są najbardziej pożądane ze względu na to, że to właśnie z nich produkuje się marihuanę. Natomiast kwiaty męskie służą jedynie do zapylania żeńskich roślin, dlatego wielu hodowców twierdzi, że marnuje się jedynie czas i zasoby na ich pielęgnację. Feminizacja nasion konopi sprawia, że możemy mieć pewność powodzenia całej plantacji, ponieważ uzyskamy pąki, które są pożądane do dalszego rozwoju i powiększania się plantacji. Co więcej, żeńskie nasiona marihuany są bardziej aromatyczne, mają lepsze działanie oraz smak.

Nasiona feminizowane pozbawione są tendencji do rozdzielnopłciowości. Rośliny te, są w stanie rozmnażać się w każdych warunkach, a działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, np. brak światła, powodują, że marihuana jest w stanie zmieniać swoją płeć, dostosowując się do panujących warunków. Osobniki żeńskie poprzez wytworzenie pyłku, potrafią zapłodnić własne słupki, dzięki czemu są w stanie przetrwać. Coraz to lepsze metody feminizacji sprawiają, że otrzymywane nasiona konopi są nie tylko bardzo wydajne, ale także zdrowe i bezpieczne.