Dobry Styl > Porady > Folia, szkło hartowane czy hybrydowe do ochrony ekranu?

Folia, szkło hartowane czy hybrydowe do ochrony ekranu?

Data: 28.05.2020 Kategoria: Porady

Gdy już masz swój wymarzony smartfon, pozostało Ci tylko dobrze go zabezpieczyć przed zarysowaniami i przykrymi skutkami ewentualnych upadków. Jeśli wydaje Ci się, że wystarczy ochronne etui, to jesteś w błędzie – wystarczy chwila nieuwagi, by smartfon wysunął się z Twojej dłoni i spadł na twarde podłoże, a wtedy sam ochronny case może nie wystarczyć. Warto dodatkowo zadbać o ochronę ekranu, którego wymiana w przypadku pęknięcia będzie kosztować Cię dużo więcej niż folia, szkło hartowane lub hybrydowe. A które z tych akcesoriów najlepiej wybrać? Podpowiadamy.

Szkło hartowane? Tak, ale tylko wysokiej jakości

Zdaje się, że najpopularniejszą ochroną wyświetlacza smartfonu pozostaje szkło hartowane. Już ładnych kilka lat temu na dobre wyparło zwykłą, cienką folię ochronną, której funkcjonalność pozostawała wiele do życzenia: trudno było ją nakleić bez uzyskania „bąbelków” powietrza, szybko pojawiały się na niej rysy i miała tendencje do odklejania się.

Szkło hartowane, oczywiście wielokrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła, przeszło prawdziwą przemianę od momentu, w którym pojawiło się na rynku. Pierwsze szkła były dość grube, przez co wpływały negatywnie na czułość ekranu dotykowego i jakość wyświetlanego obrazu. Na szczęście jakość szkieł hartowanych wzrosła i dziś bez trudu można kupić wysokiej jakości produkt w dobrej cenie.

Jak wybrać dobre szkło hartowane na ekran? Okazuje się to trudniejsze niż może się wydawać. Szkła na iPhone oraz smartfony innych producentów oferuje wiele firm, a poszczególne produkty różnią się nie tylko ceną, lecz także oznaczeniami na opakowaniu. Wystarczy rzut oka na asortyment dobrze zaopatrzonych sklepów internetowych z akcesoriami GSM, takich jak np. NaSmartfona, by przekonać się, że wybór jest olbrzymi. Mamy zatem proste wskazówki, czym kierować się, kupując szkło hartowane na ekran telefonu:

  • wytrzymałością szkła – jest to niewątpliwie najważniejsze kryterium, którym powinieneś się kierować. W sklepach są dostępne szkła hartowane o różnym stopniu wytrzymałości: oznaczenia od H7 do H9 umieszczone na opakowaniu informują o najlepszej wytrzymałości szkła, a co za tym idzie: o najwyższej możliwej ochronie przed pęknięciami,
  • precyzja wykonania – szkło na ekran musi być wykonane starannie. Zwróć uwagę na to, czy wycięcia są precyzyjne; szkło musi idealnie pasować do wymiarów modelu smartfonu, dla którego jest przeznaczone.

Istnieje jednak inne akcesorium ochronne, jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie niż dobrej jakości szkło hartowane. Jakie?

Szkło hybrydowe – kompromis, na którym można polegać

Nie musisz tego wiedzieć, ale w nazwie szkła hybrydowego kryje się jego najważniejsza cecha: połączenie zalet folii na ekran i szkła hartowanego. Hybryda jest mocna i wytrzymała jak hartowane szkło, a przy tym o wiele od niego cieńsza, więc nie ma wpływu na płynność reakcji ekranu dotykowego oraz jakość wyświetlacza.

Jednym z najbardziej znanych producentów godnych polecenia szkieł hybrydowych jest marka Spigen. Mimo iż stopień twardości ich hybrydy, wykonanej z wysokiej jakości japońskiej folii PET, wynosi dość niewiele (bo 3H) to jej użytkownicy stwierdzają zgodnie, że to optymalny poziom dla codziennego użytkowania telefonu w normalnych warunkach. Niewielka grubość folii hybrydowej nie zaburza estetyki urządzenia, co może być istotne dla posiadaczy smukłych smartfonów.

Wspomniana marka Spigen ma w swojej ofercie szkło hybrydowe na całą powierzchnię ekranu z zaokrąglonymi krawędziami. To produkt, który na pewno docenią użytkownicy szukający szkła na ekran Samsunga – wiele popularnych smartfonów tego producenta, choćby Galaxy A7 i Galaxy S8, wyróżniają właśnie obłe krawędzie, wymagające precyzyjnie wykonanego akcesorium ochronnego. Wybierając szkło hybrydowe w celu ochrony ekranu zapomnisz o tym, że na smartfonie jest jakakolwiek folia: i to nie tylko ze względu na niewielką grubość, dobrą przejrzystość i idealne dopasowanie do telefonu. Hybrydy Spigen spośród innych wyróżnia powłoka oleofobowa, która skutecznie odpycha cząsteczki tłuszczu – dzięki niej odciski palców na ekranie są znacznie mniej widoczne. A do tego łatwy montaż: same zalety.