Dobry Styl > Budowa i remont > Folie grzewcze na podczerwień jako tania alternatywa ogrzewania domu prądem

Folie grzewcze na podczerwień jako tania alternatywa ogrzewania domu prądem

Data: 16.09.2021 Kategoria: Budowa i remont

Standardowe ogrzewanie elektryczne nie jest najtańszym sposobem na ogrzewanie domu. Ceny prądu wciąż idą w górę, dlatego coraz większą popularnością cieszą się alternatywne, tańsze rozwiązania. Jednym z nich są folie grzewcze na podczerwień, które można dodatkowo połączyć z instalacją fotowoltaiczną – dzięki temu rachunki za ogrzewanie domu będą bliskie zera.

Czym są i jak działają folie grzewcze na podczerwień?

Systemy grzewcze na podczerwień to bardzo cienkie folie, o grubości zaledwie 0,4 mm. To sprawia, że mogą być montowane zarówno pod podłogą, jak i na ścianach oraz na suficie – bez konieczności podnoszenia ich poziomu. Elementem grzewczym jest mata karbonowa, która grzeje całą swoją powierzchnią. W macie znajdują się również elektrody miedziane, a całość pokryta jest kilkoma warstwami tworzyw sztucznych. To sprawia, że do środka nie przedostaje się wilgoć, a tym samym system grzewczy może pracować nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat. Bezawaryjnej pracy sprzyja także brak elementów ruchomych.

Folie grzewcze wykorzystują do ogrzewania promieniowanie podczerwone, które nie jest widoczne dla ludzkiego oka. Jest jednak odczuwalne w postaci ciepła. A ponieważ wydajność energetyczna folii jest bardzo wysoka (niemal cała energia zostaje zamieniona w ciepło), mogą być one wykorzystywane zarówno jako ogrzewanie główne, jak i punktowe. Co więcej, ogrzewanie pomieszczeń poprzez promieniowanie jest korzystniejsze niż ogrzewanie powietrza, które jest słabym przewodnikiem ciepła.

Zalety zastosowania folii grzewczych na podczerwień

Wspomnieliśmy już, że maty grzewcze są niezwykle wydajne. Jednak to niejedyna ich zaleta. Przede wszystkim ogrzewanie domu lub mieszkania za pomocą systemu grzewczego na podczerwień jest znacznie tańsze niż ogrzewanie prądem – za rachunki zapłacimy do 50% mniej! A w połączeniu z energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej, koszty ogrzewania można ograniczyć niemal do zera. Sprzedaż oraz montaż obydwu systemów: instalacji fotowoltaicznych i folii grzewczych, oferuje m.in. firma Bio-Energetyka z Koszalina.

Dodatkowo ogrzewanie podczerwienią jest przyjazne dla alergików. Maty, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, nie powodują ruchu powietrza, a więc unoszenia się kurzu. Powietrze jest mniej wysuszone, a dzięki temu, że maty szybko się nagrzewają, eliminują możliwość rozwoju grzybów i pleśni. Sterowanie temperaturą jest bardzo proste i możliwe także przez smartfona. Są więc nie tylko tanią, ale również zdrową i komfortową alternatywą dla ogrzewania domu prądem.