Dobry Styl > Porady > Foteliki z ISOFIX. Co warto wiedzieć?

Foteliki z ISOFIX. Co warto wiedzieć?

Data: 06.08.2020 Kategoria: Porady

Wybór idealnego fotelika samochodowego to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępne są modele występujące w kilku przedziałach wagowych i grupach wiekowych, z różnymi systemami zapinania pasów, a także przeznaczone do jazdy przodem lub tyłem. Nie bez znaczenia jest także system montażu fotelika. Na szczególną uwagę zasługuje tu zyskująca na popularności baza Isofix. Czym się ona charakteryzuje i czy warto się na nią zdecydować?

Czym jest baza Isofix?

Isofix to system mocowania fotelika w samochodzie, który składa się ze specjalnej bazy wyposażonej w dwa zaczepy, za pomocą których instaluje się siedzisko. Montaż taki nie wymaga zatem zastosowania tradycyjnych pasów samochodów, natomiast wymaga dostępu do odpowiadających bazie uchwytów, które dostępne są we wszystkich nowszych modelach aut, gdzie umieszcza się je najczęściej w miejscu styku siedziska tylnej kanapy z jej oparciem. Aby zamocować fotelik w samochodzie, wystarczy jedynie wysunąć wspomniane zaczepy i zatrzasnąć je w uchwytach. Dla ułatwienia zaczepy wyposażone są w specjalne znaczniki, które informują o tym, czy fotelik został bezpiecznie przymocowany do auta. Do tego dochodzą dodatkowe punkty zaczepienia w postaci specjalnej nogi lub pasa top tether. Dzięki temu instalacja siedziska dla dziecka w samochodzie nie wymaga ani użycia siły, ani specjalistycznej wiedzy, jest intuicyjna i trwa dosłownie chwilę.

Dlaczego warto wybrać fotelik z Isofix?

Nie da się ukryć, że najbardziej kłopotliwą kwestią związaną z użytkowaniem fotelików samochodowych jest ich zamocowanie w aucie. Po pierwsze wymaga to czasu i niekiedy też wysiłku, a po drugie łatwo jest popełnić błąd, który zważywszy na kluczową rolę, jaką odgrywa fotelik w ochronie dziecka na wypadek kolizji, może być katastrofalny w skutkach. Baza Isofix, której montaż nie nastręcza najmniejszych trudności, pozwala wyeliminować ewentualne pomyłki i zyskać stuprocentową pewność co do prawidłowości montażu fotelika. Do zalet tego rozwiązania należy również fakt, że uchwyty samochodowe do bazy typu Isofix są uniwersalne, dzięki czemu takie siedzisko można bez problemu montować w modelach aut różnych marek. Pozwala to wyeliminować problem związany z koniecznością demontażu siedziska i jego instalacji w innym samochodzie, co w przypadku tradycyjnego sposobu montażu może być nie lada wyzwaniem. To zatem idealne rozwiązanie dla rodzin posiadających więcej niż jeden samochód, kiedy trzeba przekładać foteliki z jednego auta do drugiego.

Do innych zalet technologii Isofix należy fakt lepszej stabilizacji fotelika umieszczonego na takiej bazie. – Dodaje pracownik sklepu Świat Dziecka oferującego szeroki asortyment artykułów dla dzieci i niemowląt.