Dobry Styl > Porady > Fototapeta w sypialni – z jakiego materiału i gdzie ją umieścić?

Fototapeta w sypialni – z jakiego materiału i gdzie ją umieścić?

Data: 20.08.2018 Kategoria: Porady

O wyborze wzoru fototapety, który idealnie odnajdzie się w sypialni, napisano już wiele. Dzisiaj skupimy się więc na bardziej technicznych zagadnieniach, takich jak najlepsze miejsce do umieszczenia tego typu ściennej ozdoby, a także materiał jej wykonania. Czynniki te wpływać mogą bowiem zarówno na cenę fototapety, jak i na sposób jej konserwacji oraz żywotność.

Koszt udekorowania ściany w ten sposób zależy bowiem z jednej strony od metrażu fototapety, a z drugiej – od podłoża, na którym ją wydrukowano. Do wyboru mamy zaś zasadniczo fototapety papierowe, lateksowe i winylowe, oprócz tego występujące w wariancie z podkładem flizelinowym lub laminatem.

Winyl, lateks i laminat

Fototapety winylowe są zdecydowanie najdroższe. Odporne na zmywanie, a nawet szorowanie, podobnie jak na kurz i wysokie temperatury, sprawdzą się przede wszystkim w trudniejszych warunkach panujących np. w łazience czy kuchni. W znacznie mniej intensywnie eksploatowanej sypialni taki wydatek już niekoniecznie się opłaci.

Z tego samego względu nie musimy też decydować się na fototapetę lateksową lub laminowaną – chyba że mowa o sypialni dziecięcej, która służy również jako miejsce zabaw. Wówczas dekoracja jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, mniej straszne właśnie fototapetom lateksowym i laminowanym.

Fototapety papierowe i na flizelinie

Jeśli jednak chcemy w ten oryginalny sposób ozdobić ściany przestrzeni przeznaczonej przede wszystkim do wypoczynku, spokojnie postawmy na niewygórowaną cenowo wersję papierową. Pod rozwagę warto wziąć jednak jeszcze flizelinowy podkład, który ułatwia zarówno montaż, jak i późniejszy demontaż fototapety, a także pozwala ukryć ewentualne niedoskonałości ściany.

Optymalny dobór miejsca

W przeciwieństwie do klasycznej tapety czy farby fototapeta jest na tyle wyrazista, że najczęściej wystarczy zastosować ją tylko na jednej ścianie. W przeciwnym razie mogłaby nieco przytłoczyć wnętrze. No dobrze – tylko którą więc ścianę wybrać? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tej kwestii jest umieszczenie fototapety za wezgłowiem łóżka. Stanowi ona wówczas centralny motyw ozdobny i od razu skupia na sobie uwagę.

Klienci sklepów z fototapetami, takich jak choćby sklep Kraina Barw, często też jednak decydują się na ozdobienie ściany przeciwległej. Dzięki temu fototapeta jest ostatnią rzeczą, na jaką spoglądają przed położeniem się, a także pierwszą, którą widzą po przebudzeniu. Jej widok zarówno uprzyjemnia więc wieczorne zasypianie, jak i pozytywnie nastraja do wkroczenia w każdy kolejny dzień.

Frapujące alternatywy

Nie wyczerpuje to oczywiście możliwości aranżacyjnych oferowanych przez fototapety. Dzięki nim – zwłaszcza zaś dzięki tzw. fototapetom 3D – można też np. optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. Jeśli to właśnie jest naszym zamierzeniem, fototapetę należy umieścić na ścianie, na której najlepiej spełni ona swoje zadanie, niezależnie od tego, gdzie znajduje się łóżko. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może okazać się również umieszczenie fototapety na suficie lub pochyłym stropie poddasza.