Dobry Styl > Porady > Fotowoltaika a warunki pogodowe panujące w Polsce

Fotowoltaika a warunki pogodowe panujące w Polsce

Data: 29.09.2020 Kategoria: Porady

W czasach, w których coraz więcej uwagi zwraca się na zachodzące zmiany klimatyczne i na potrzebę np. korzystania z odnawialnych źródeł energii, coraz więcej ludzi, przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych, decyduje się na zainwestowanie w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim dają sobie możliwość wykorzystania promieniowania słonecznego do produkcji własnej energii elektrycznej i zaprzestania korzystania z energii pochodzącej z mających negatywny wpływ na środowisko paliw kopalnianych. Czy jednak stosowanie fotowoltaiki w warunkach klimatycznych, jakie panują w Polsce, może być naprawdę opłacalne?

W jaki sposób instalacja fotowoltaiczna zapewnia energię elektryczną?

Jak zapewne większość naszych czytelników doskonale wie, instalacje fotowoltaiczne są stosowane w celu umożliwienia sobie produkcji własnej energii elektrycznej z wykorzystaniem promieni słonecznych. Taka produkcja energii elektrycznej jest w pełni ekologiczna, a przy okazji także pozwala na osiągnięcie w ciągu 20-30 lat korzystania z paneli dużych oszczędności finansowych związanych z wykorzystywaniem potrzebnej do uruchamiania wielu wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym urządzeń elektrycznych. Według ciągle obowiązującego i stale powtarzanego mitu instalacje fotowoltaiczne są w stanie produkować energię elektryczną tylko wówczas, gdy bezpośrednio na nie pada dużo promieni słonecznych. Dla wielu osób wymóg ten sprawia, że odkładają w czasie lub całkowicie rezygnują z możliwości zastosowania fotowoltaiki w swoim gospodarstwie. Tymczasem to nie do końca jest prawdą. Tak naprawdę bowiem wydajność instalacji fotowoltaicznej nie zależy wcale od mocy i ilości padających na będące częścią systemu panele, tylko od długości trwania nasłonecznienia. Co więcej, według specjalistów stosowanie fotowoltaiki jest najbardziej opłacalne w umiarkowanej strefie klimatycznej, w której nie jest tak bardzo gorąco i dochodzące do ziemi promienie słońca nie są aż tak bardzo silne. W cieplejszych strefach klimatycznych, w których panele słoneczne są narażone na bardzo długie działanie silnego promieniowania słonecznego automatycznie ma to wpływ na pogorszenie ich wydajności, a co za tym idzie na zmniejszenie ilości wytwarzanej przez nie energii.

Czy nasłonecznienie w Polsce jest odpowiednie do stosowania fotowoltaiki?

Jak więc widać do tego, aby instalacje fotowoltaiczne były wydajne nie jest wcale konieczne bardzo duże nasłonecznienie. Czy jednak na pewno warunki panujące w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska, na pewno są wystarczające do tego, aby inwestycja w fotowoltaikę mogła być w pełni opłacalna?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy piTERN, która jest jednym  z najbardziej cenionych w Polsce dostawców fotowoltaiki: Z czego nie każdy zdaje sobie sprawę panujące w Polsce warunki klimatyczne są idealne do tego, aby korzystać z fotowoltaiki. Dzięki temu, że średnia roczna temperatura powietrza w Polsce utrzymuje się na niższym poziomie niż np. na południu Europy, nie prowadzi to do przegrzewania się ogniw i pogorszenia sprawności wykorzystywanych paneli fotowoltaicznych. W Polsce naprawdę panują doskonałe warunki do stosowania fotowoltaiki i inwestycja, którą najpierw trzeba dokonać, żeby móc z niej korzystać, potrafi bardzo szybko się zwrócić.

Jak w Polsce produkowana jest energia elektryczna w instalacjach fotowoltaicznych?

Według specjalistów w polskiej strefie klimatycznej najwięcej, bo aż 80% produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne energii elektrycznej uzyskuje się w sezonie wiosenno-letnim oraz na początku jesieni. Sytuacja ta jednak zmienia się w zależności od miejsca zamieszkania, ponieważ na południu Polski ilość produkowanej w sezonie letnim energii elektrycznej może być nawet o 10% wyższa.  To, że energia elektryczna jest produkowana w dużych ilościach tylko przez część roku to jednak nic nie szkodzi, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że produkowaną energię można także magazynować i wykorzystywać w czasie gdy, ze względu na panujące warunki pogodowe, wydajność całego systemu jest nieco mniejsza. Stopień nasłonecznienia, które może być wykorzystywane do produkcji własnej energii elektrycznej, w Polsce przez cały rok pozostaje na podobnym poziomie. Zmienia się tylko długość dnia. Poprzez dobranie najlepiej dopasowanej do potrzeb użytkowników mocy instalacji fotowoltaicznych można jednak spokojnie w taki sposób zaplanować cały system, żeby przynosił on wymierne korzyści przez cały rok.