Dobry Styl > Wyposażenie > Fronty w stylu retro. Przykłady rozwiązań

Fronty w stylu retro. Przykłady rozwiązań

Data: 17.12.2020 Kategoria: Wyposażenie

Podczas aranżowania wnętrz bardzo często dochodzi do inspirowania się określonym stylem bądź nawet epoką historyczną. Nadaje to pomieszczeniu oryginalności, a także niejednokrotnie potrafi wprowadzić gości w stan zachwytu. Warto jednak najpierw starannie przemyśleć projekt aranżacyjny, aby końcowy efekt nie okazał się rozczarowaniem.

Styl retro, czyli jaki?

Styl retro nawiązuje do sposobu aranżacji wnętrz popularnego nie wcześniej niż wiek temu. Obecnie używając terminu „styl retro” ma się najczęściej na myśli główne trendy wnętrzarskie panujące w latach 50. lub 60. XX wieku. Należy przy tym pamiętać, że nie ma jednego stylu retro, ponieważ to od projektanta zależy, którym okresem XX wieku będzie się inspirował. Pomimo wielu podobieństw nie powinien być on mylony ze współczesnymi stylami aranżacyjnymi, takimi jak styl skandynawski czy rustykalny, ani nawet ze stylem vintage, pomimo iż wszystkie wymienione style można zaliczyć do nurtu klasycznego.

Cechy stylu aranżacyjnego popularnego w latach 50.

Dla potrzeb nakreślenia ogólnych ram stylu retro, omówiony zostanie w skrótowy sposób styl aranżacyjny popularny w latach 50., ponieważ to właśnie te cechy najczęściej ma się na myśli. Wbrew przekonaniom wielu osób, ów styl charakteryzował się bogactwem wzorów i kolorów.

Popularne były wzorzyste tapety czy dywany, a także wykładziny. Dodatki (np. lampy czy poduszki) dobierane były na zasadzie gustownych kontrastów. W mocnych, kontrastowych kolorach aranżowano także kanapy i fotele. Najmodniejszymi kolorami były wówczas różne odcienie zieleni oraz krzykliwa żółć, choć ściany najczęściej pozostawały białe (o ile nie były wyłożone wzorzystą tapetą, boazerią czy cegłą). Meble były oczywiście drewniane, najczęściej pozostawiane w naturalnym odcieniu i nierzadko lakierowane. Również podłogi były wyłożone panelami w naturalnych odcieniach drewna, który był idealną bazą dla wzorzystych dywanów.

Oczywiście styl retro będzie jedynie nawiązywał do sposobów aranżowania popularnych w minionej epoce. Współczesny wystrój retro często zawiera w sobie zarówno staromodne, jak i nowoczesne elementy. Nowoczesne podejście do stylu retro bywa także bardzo stonowane w efekcie kolorystycznym w porównaniu ze wzorcem.

Wystrój kuchni w stylu retro

To, co najbardziej charakterystyczne dla kuchni lat 50. to kontrastowe, rzucające się w oczy kafelki, którymi wyłożona była podłoga. Często także pokryta była lakierowanym drewnem. Sprzęty kuchenne i szafki odznaczały się nietypowymi z dzisiejszej perspektywy kolorami, ponieważ mogły przybierać jasne odcienie niebieskiego, różu, zieleni bądź mocnej żółci. Również ściany były pokryte bądź to wzorzystymi tapetami, bądź farbą w mocnym kolorze kontrastującym z resztą wystroju. Zdarzało się również, że ściany i podłoga były na tyle zwracające uwagę, że decydowano się na pozostawienie sprzętów oraz mebli kuchennych w kolorze białym, rzadko pozostawały w naturalnym odcieniu drewna, a uchwyty frontów kuchennych wykonywane były po prostu z metalu.

Współcześnie meble kuchenne aranżowane w stylu retro wykonywane są z drewna i mają najczęściej właśnie kolor biały. Blaty kuchenne natomiast pozostają pokryte jasnym drewnem lub są malowane na biało. Aby zaznaczyć charakter retro we współczesnej kuchni, przede wszystkim projektanci wybierają dodatki o pastelowych, stonowanych kolorach (najczęściej róż i zieleń). Mogą być to np. firanki. Oryginalnym i ciekawym elementem kuchni retro mogą być ręcznie malowane w kolorowe wzory talerze zawieszone na ścianach. Ściany w części roboczej kuchni bywają pokryte białymi kafelkami (bądź wzorzystymi w stonowanych odcieniach) o małych rozmiarach, choć zdecydowanie częściej pozostają po prostu pokryte białą farbą.

Fronty w stylu retro

Fronty w stylu retro są oczywiście białe, by pasować do całości zabudowy kuchennej. Ekspert z firmy Frontwit z Twardogóry komentuje:

Białe fronty kuchenne w stylu retro często są lakierowane, choć czasem pozostają matowe. Wykańczane są prostymi filastrami. Co ciekawe, bardzo często projektanci decydują się na przeszklenia w górnych szafkach, oprawione w eleganckie szprosy, co było rzadko praktykowane w epoce, którą się inspirują. Górna zabudowa kuchni bywa wykończona ozdobnymi listwami.

Ważne dla zachowania stylu retro są także uchwyty. Modne dzisiaj meble kuchenne otwierane na dotyk zupełnie nie pasują do tego stylu aranżacyjnego. Pomimo że kiedyś uchwyty były bardzo proste – metalowe o podłużnym, okrągłym lub owalnym kształcie – dziś poprzez nie można nawiązywać do stylu retro. Mogą stanowić element kontrastowy, który jest tak kluczowy dla osiągnięcia prawdziwego efektu rodem z lat 50.