Dobry Styl > Budowa i remont > Funkcjonalna i efektowna łazienka. Nowe pomysły, trendy i inspiracje

Funkcjonalna i efektowna łazienka. Nowe pomysły, trendy i inspiracje

Data: 01.10.2021 Kategoria: Budowa i remont

W łazience, podobnie jak w kuchni, najważniejsza jest funkcjonalność. Projektując wnętrza pomieszczeń użytkowych w domu lub w mieszkaniu, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim wygodę użytkowników, co nie wymusza jednak rezygnacji z estetyki. Przeciwnie, funkcjonalny plan łazienki ułatwia wybór pięknego wyposażenia oraz dekoracji.

Aranżacja łazienki musi być funkcjonalna

Dwa najważniejsze czynniki, które wpłyną na ostateczny wygląd łazienki to wielkość pomieszczenia i potrzeby użytkowników. W najmniejszych łazienkach niektóre decyzje, jak np. ta o wyborze prysznica zamiast wanny, czasem podejmują się same, a głównym nurtem pracy nad projektem jest zwykle minimalizm. Jeśli ze względu na ograniczony metraż liczy się rozsądne zagospodarowanie każdego centymetra, oszczędność będzie wskazana również przy wyborze dekoracji. Większa przestrzeń pozwala na wprowadzenie do wnętrza rozmaitych udogodnień, np. drugiej umywalki czy bidetu; w domu i dużym apartamencie można rozważyć nawet budowę sauny. Zanim zdecydujesz się na uwzględnienie takich rozwiązań w projekcie łazienki, zastanów się dwa razy – jeśli nie będziesz ich używać, poszukaj innych, bardziej zgodnych z twoim stylem życia sposobów na wykorzystanie dostępnego miejsca.

Aranżacja nowoczesnej łazienki

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się bardzo często, ale twoje indywidualne upodobania zapewne trochę rzadziej. Zanim podejmiesz decyzję o wykończeniu łazienki w stylu vintage lub industrialnym, zastanów się, czy zbyt wyraziste akcenty na pewno ci się nie znudzą. Ewentualna wymiana dekoracyjnych baterii, fantazyjnych płytek czy nietypowej armatury wiąże się z kolejną dużą inwestycją. Dlatego przy wykańczaniu łazienki używanej na co dzień, rozsądniej jest korzystać z ponadczasowych rozwiązań. Doskonałym miejscem na puszczenie wodzy wyobraźni jest natomiast dodatkowa toaleta dla gości – to świetne miejsce do zrobienia wrażenia – każdy tam wejdzie wcześniej, czy później, a przebywa na tyle krótko, że nie zdąży się znudzić.

Nowe trendy w branży wykończeniowej dotyczą nie tylko form czy barw, ale też materiałów – i ten temat na pewno warto zgłębiać. Architekci z Pracowni Projektowej Bozart w Warszawie podkreślają znaczenie umiejętnego doboru materiałów i pomagają w wyborze tych, które są nie tylko efektowne, ale też trwałe. Przykład? Do wykańczania łazienki w stylu skandynawskim można wykorzystać naturalne surowce, ale ze względu na panujące tu warunki znacznie bezpieczniejszym i wymagającym mniej opieki rozwiązaniem będzie użycie dobrej imitacji naturalnych materiałów.