Dobry Styl > Wyposażenie > Funkcjonalność i estetyka – sposoby na oryginalne wyposażenie sal szpitalnych

Funkcjonalność i estetyka – sposoby na oryginalne wyposażenie sal szpitalnych

Data: 12.09.2017 Kategoria: Wyposażenie

Wygląd szpitali bywa mało atrakcyjny i przytłaczający – białe ściany, lamperie w nudnych kolorach, pełne ujednolicenie. A przecież nie musi tak być! Szpitalne sale nie powinny być miejscem pozbawionym jakichkolwiek atrakcji, a przeciwnie – poprawiać samopoczucie pacjentów. Oryginalne, funkcjonalne i estetyczne wyposażenie szpitali pojawia się coraz częściej z pożytkiem dla chorych.

Wpływ wyglądu otoczenia na samopoczucie pacjentów

To, że chory może szybciej wracać do zdrowia w dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu, udowodnili badacze z Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja). Okazało się, że wnętrze, które przypomina raczej dom niż typowy szpital, stymuluje nasze zmysły, podnosi samopoczucie i pomaga szybciej wrócić do zdrowia. Jak to się ma do sytuacji w polskich szpitalach?

Niestety, odmiana idzie bardzo powoli. Dostrzegamy jednak ruchy w stronę podnoszenia komfortu pobytu pacjentów w szpitalu. Coraz częściej zainteresowaniem cieszą się te nasze produkty, które są nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne, ciekawe wizualnie lub łatwe w personalizowaniu – mówi przedstawicielka Inmed Karczewscy.

Jest wiele  sposobów na to, aby uczynić otoczenie chorych przyjemniejszym. Mogą to być np.: obrazki na ścianach, kolory odbiegające od typowej szpitalnej bieli czy rośliny, choćby sztuczne. Stosunkowo nową rzeczą są przyjazne w odbiorze elementy wyposażenia o zastosowaniu ściśle medycznym – przykładem mogą tu być panele nadłóżkowe.

Atrakcyjne wizualnie panele nadłóżkowe

Panele nadłóżkowe łączą w sobie kilka funkcji i stanowią kluczowy element wyposażenia sali szpitalnej. Do najważniejszych zadań panelu czy też zastawu nadłóżkowego (lub przyłóżkowego) należą: oświetlanie, zasilanie w energię elektryczną, dostarczanie gazów medycznych. Element ten może zawierać oprócz gniazd elektrycznych i gazów m.in.: gniazda telefoniczne i komputerowe, system przyzywania, USB, gniazdo słuchawkowe typu jack, radio.

Wspomniana firma Inmed proponuje panele, które zrywają ze szpitalną monotonią – MERYart. Wyróżnia je to, że można nadać im dowolny wygląd przez nadrukowanie wybranego wzoru. Sprzęt staje się zatem nie tylko techniczną koniecznością, ale też elementem wystroju. Urozmaica i uprzyjemnia wystrój sali, w której chorzy spędzają całe dnie. To z pewnością przekłada się na ich lepsze samopoczucie. Nie ma żadnych ograniczeń co do wyglądu nadawanego panelom MERYart, a to oznacza, że sprawdzą się one tak samo dobrze na oddziałach dziecięcych, co i w miejscach pobytu osób dorosłych. Atutem jest także kształt panelu – nowoczesne formy przypominają raczej ozdoby ścienne niż nieodzowny sprzęt medyczny i w żaden sposób nie kojarzą się ze szpitalnymi niedogodnościami. Co szczególnie ważne, panel może być mocowany w orientacjach poziomej i pionowej, a to jeszcze bardziej poszerza możliwości aranżacyjne.