Dobry Styl > Wyposażenie > Gaz płynny w gospodarstwie domowym

Gaz płynny w gospodarstwie domowym

Data: 08.09.2021 Kategoria: Wyposażenie

Gaz płynny to popularne paliwo wyróżniające się wysoką kalorycznością oraz łatwą dostępnością. Dzięki temu, że jest on oferowany w butlach o różnych pojemnościach, można z niego korzystać na wiele sposobów. Nadaje się też do wykorzystania do celów grzewczych, gdyż może zostać dostarczony do przydomowego zbiornika. Warto też pamiętać, że cena gazu płynnego kształtuje się na bardzo korzystnym poziomie, a jego spalanie jest przyjazne dla środowiska.

Gaz płynny do ogrzewania

Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystywania gazu płynnego jest używanie go do celów grzewczych. Spalanie gazu skroplonego daje dużą ilość energii dzięki wysokiej kaloryczności tworzącej go mieszanki propanu mającego do 49,8 MJ/kg oraz butanu osiągającego 45,6 KJ/kg. Kotły gazowe wyróżniają się swoją wysoką wydajnością – w wersjach kondensacyjnych mogą uzyskiwać nawet ponad 105% energii zgromadzonej w paliwie. Ich zaletą jest także wygodna obsługa – w przypadku LPG konieczne będzie jedynie uruchomienie kotła, ustawienie temperatury oraz okresowe zamawianie kolejnych dostaw. Co ważne, zbiorniki na gaz płynny można montować zarówno w wersjach naziemnych, jak i podziemnych, co znakomicie sprawdzi się na działkach o mniejszej powierzchni. Do plusów z korzystania z gazu grzewczego należy zaliczyć także wysoki poziom bezpieczeństwa, brak emisji dużej ilości szkodliwych zanieczyszczeń np. powodujących powstawanie smogu pyłów zawieszonych, a także możliwość wykorzystywania go do zastosowań kuchennych.

Gaz płynny do celów kulinarnych i zastosowań „domowych”

Gaz płynny jest dostępny również w wygodnych w użytku butlach o pojemności 33 kg, a także w mniejszych 11 i 5 kg. Butle mogą być używane do zasilania kuchni gazowych, co jest wielkim ułatwieniem na terenach niezgazyfikowanych, lecz też do użytku w różnych urządzeniach grzewczych np. grzejnikach tarasowych lub ogrodowych, jak również w specjalnych piecykach domowych. Gaz z butli bardzo często wykorzystuje się ponadto w ogrodowych grillach. Mniejsze butle mogą też być używane jako oświetlenie używane np. w ogrodzie. Z gazu korzysta się też przy różnych pracach wykonywanych wokół domu. Butla z gazem może być użyta np. do podgrzewania papy termozgrzewalnej przy układaniu lub naprawie pokrycia dachowego. Nie można jednak zapominać, że choć gaz jest bezpieczny, to przy jego używaniu trzeba dbać o dobry stan techniczny wszystkich urządzeń. Ważne będzie także używanie gazu płynny wyłącznie od sprawdzonego dostawcy np. firmy Gal-Gaz oferującej dostawy do odbiorców prywatnych, firm i stacji LPG.