Dobry Styl > Ogród > Gdzie najlepiej sprawdza się trawa z rolki?

Gdzie najlepiej sprawdza się trawa z rolki?

Data: 18.08.2021 Kategoria: Ogród

Trawniki już dawno przestały być kojarzone wyłącznie z przydomowymi ogródkami. Dziś upiększają tereny publiczne, a nawet tarasy w niektórych biurach czy restauracjach i hotelach. Posiadanie pięknego, gęstego trawnika wymaga jednak wiele pracy i cierpliwości, dlatego świetną alternatywą staje się wówczas trawa z rolki. W artykule opisujemy, gdzie sprawdzi się najlepiej oraz jakie są jej największe zalety!

Zalety trawy z rolki

Trawnik jest jednym z najważniejszych elementów aranżacyjnych każdej przestrzeni zewnętrznej, jednak nie we wszystkich warunkach nasiona wykiełkują, zamieniając się w bujną i piękną murawę. Ponadto potrzebują do tego zazwyczaj kilku tygodni, a podczas wzrostu zagraża im susza czy szkodliwe chwasty. Trawa z rolki to świetny sposób na to, aby mieć pewność, że efekty będą nie tylko wyjątkowe, lecz także natychmiastowe. Trawnik od razu po ułożeniu zachwyca swoją estetyką, co więcej – może zostać założony nawet późną jesienią. Ułożenie rolek nie zajmuje wiele czasu i może być wykonane samodzielnie. Wymagane jest jedynie wcześniejsze przygotowanie gruntu oraz dociśnięcie darni po rozłożeniu. Tak założony trawnik z pewnością będzie równomierny na całej swojej powierzchni, odporny na przemarzanie i przede wszystkim: bujny, zdrowy i soczyście zielony.

Zastosowanie trawy z rolki

Inwestycja w trawę z rolki jest alternatywą dla tradycyjnego wysiewu nasion przy pomocy mieszanki traw. Sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które nie mają czasu na długotrwałe i skrupulatne wsiewanie nasion, ale jednocześnie pragną podziwiać piękno swojego trawnika na co dzień. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla posiadaczy prywatnych, przydomowych ogródków: zarówno mniejszych, jak i większych, lecz także dla właścicieli obiektów użyteczności publicznej.

Warto jednak podkreślić, że trawa z rolki wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Po rozłożeniu dobrze jest dać jej trochę czasu na aklimatyzację oraz ukorzenienie darni, co zazwyczaj trwa ok. 10 dni. W tym czasie należy pamiętać o regularnym i intensywnym podlewaniu trawnika. Pierwsze koszenie najlepiej wykonać po 2 tygodniach, a po upływie miesiąca, maksymalnie dwóch, można zacząć swobodnie użytkować trawę. Po tym czasie należy przeprowadzać procesy pielęgnacyjne, które obejmują koszenie, nawadnianie i nawożenie. Specjalistyczne nawozy do trawy z rolki kupisz w dobrym sklepie ogrodniczym – jak Graminas – a szczegółowe instrukcje oraz wskazania pomogą Ci w dobraniu produktu do pory roku oraz typu trawy.

Choć stworzenie trawnika przy pomocy trawy z rolki jest droższe od tradycyjnego wysiewu nasion, warto rozważyć inwestycję tego typu – szczególnie, jeśli zależy Ci na natychmiastowym i zachwycającym efekcie.