Dobry Styl > Wypoczynek > Gogle jako element wyposażenia narciarskiego

Gogle jako element wyposażenia narciarskiego

Data: 13.12.2019 Kategoria: Wypoczynek

Zbliżający się sezon narciarski to pretekst do tego, aby przyjrzeć się sprzętowi do uprawiania sportów zimowych. Osoby, które są miłośnikami dwóch desek, powinny starannie wybrać strój oraz akcesoria niezbędne do tego, aby szusować po stoku. Oprócz nart, kijków, kasku i ciepłego kombinezonu równie ważne są gogle. Jazda bez nich jest bardzo niekomfortowa.

Dlaczego gogle są tak ważnym elementem wyposażenia narciarza?

Nie wszyscy są miłośnikami noszenia gogli podczas śnieżnych szaleństw. Jednak aby zabawa na stoku była udana, narciarz powinien zadbać o wszystkie akcesoria, które zapewnią mu bezpieczeństwo.

Gogle chronią wzrok narciarza, który jest narażony podczas jazdy na szereg niekorzystnych czynników. Należą do nich pęd powietrza, a także promieniowanie UV. To właśnie promienie słońca są szczególnie niebezpieczne dla osoby jeżdżącej na nartach. Po pierwsze oślepiają one narciarza, a po drugie są szkodliwe dla oka. Trzeba pamiętać o tym, że w górach promieniowanie słoneczne jest o wiele bardziej dokuczliwe niż na nizinach. Bez gogli, które będą skutecznie odbijać światło, łatwo o wypadek.

Poza tym drobiny śniegu czy lodu mogą znaleźć się w oku, jeżeli narciarz zapomni o noszeniu gogli.

Gogle należą do podstawowego, obowiązkowego wyposażenia narciarza. Są potrzebne zarówno tym, którzy preferują zjeżdżanie ze stoku, jak i osobom będącym zwolennikami pokonywania narciarskich tras biegowych. Jednak aby poprawiały widoczność oraz zapewniały odpowiednie standardy bezpieczeństwa, muszą zostać właściwie dobrane” – mówi ekspert z firmy Nordicsklep.pl.

Jak wybrać właściwe gogle narciarskie?

Gogle narciarskie powinny być przede wszystkim wygodne. Nie mogą uciskać, zsuwać się czy uwierać. Dlatego powinny być wyposażone w pasek z możliwością regulacji. Ponadto warte uwagi są modele, których wnętrze zostało wykonane z przyjemnego dla skóry materiału.

Jednak najważniejszym elementem każdych gogli są soczewki. Trzeba przyjrzeć się temu, czy mają one filtr UV. Szczególnie poleca się modele z soczewką polaryzującą. Skutecznie odbijają one światło, co wpływa na to, że narciarz widzi przed sobą wyraźny obraz. Nie można zapomnieć też o tym, aby gogle miały system wentylacyjny i aerodynamiczny kształt.

Bardzo ważną kwestią jest również kolor soczewek. Ich poszczególne odcienie są przystosowane do wykorzystywania ich w określonych warunkach pogodowych. Jeżeli narciarz zamierza jeździć we mgle podczas opadów śniegu, powinien zdecydować się na soczewki żółte, pomarańczowe lub złote. Natomiast w słoneczne dni najlepiej sprawdzą się gogle z soczewkami brązowymi, niebieskimi czy szarymi.