Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Górna zabudowa kuchni – propozycje aranżacyjne

Górna zabudowa kuchni – propozycje aranżacyjne

Data: 09.07.2019 Kategoria: Wystrój wnętrz

Większość kuchni w naszych mieszkaniach to pomieszczenia niewielkie. Dlatego górna zabudowa kuchni, sięgająca samego sufitu, bywa wybawieniem, a miejsce dzięki niej wygospodarowane, daje większy komfort użytkowania kuchni i gotowania. Osoby, które cieszą się dużą kuchnią, chętnie wykorzystują górną zabudowę do przechowywania rzadziej używanych naczyń czy sprzętów. Sprawdźmy, jakie są możliwości aranżacyjne tej części zabudowy.

Najpopularniejsze górne szafki

Zagospodarowanie górnej zabudowy kuchennej, ułatwia korzystanie z kuchni, dzięki większej ilości wolnej przestrzeni na blatach, stole czy w bardziej podręcznych szafkach. Jest to idealne miejsca do przechowywania rzeczy, z których korzystamy okazjonalnie (np. maszynka do mięsa czy mikser). Jeśli szafki te znajdują się na odpowiedniej wysokości, nie da się ich nie lubić – aby coś z nich wyjąć nie musimy się schylać. Ponadto ich fronty czy dodatkowe oświetlenie mogą być prawdziwą ozdobą kuchni.

Górna zabudowa kuchni to najczęściej ciąg podwieszanych szafek o takich samych wymiarach, umieszczony nad dolną zabudową. Najczęściej otwierają się one na bok. To rozwiązanie znamy z wielu domów, sprawdza się w każdej kuchni – klasycznej i nowoczesnej. Fronty szafek mogą być przeszklone, mówimy wtedy o witrynach. Ich minusem jest to, że eksponują nie tylko efektowną zastawę czy elementy dekoracyjne, ale również bałagan. Innym sposobem, dość popularnym w ostatnich latach, jest stosowanie szafek uchylnych, otwieranych do góry. Mogą to być szafki pojedyncze lub podzielone na 2 poziomy – górny może sięgać samego sufitu. Niższy poziom służy nam wtedy do przechowywania przedmiotów codziennego użytku, wyższy jest przeznaczony na magazynowanie akcesoriów i sprzętów, po które sięgamy okazjonalnie.

Wysokie szafy cargo

Mała kuchnia musi też niejednokrotnie pełnić funkcję spiżarni. W tej roli zwykłe szafki uchylne, zawieszone pod samym sufitem, nie sprawdzą się najlepiej. Architekci wnętrz odradzają również stosowanie w małych kuchniach całych ścian zabudowanych od podłogi do sufitu. Taka zabudowa – mimo swej ogromnej funkcjonalności – może wyglądać ociężale i przytłaczająco. O wiele praktyczniejsze będą szafy z innowacyjnymi systemami cargo.

Już zastosowanie jednej wysokiej szafy cargo, daje nam wyjątkowo dużo miejsca, dzięki jej funkcjonalności. Druciane kosze, umieszczone w wysokich szafach, można wysuwać poza szafkę, niczym szufladę, co daje możliwość szybkiego i wygodnego dostępu do całej jej zawartości. Dzięki nim zwiększamy powierzchnię użytkową kuchni, nawet jeśli jest ona niewielkiego metrażu. W wysokich szafach cargo można z powodzeniem przechowywać produkty, których łączna waga sięga 120 kg. – mówi nam ekspert z firmy Artvinyl-Pol, która jest wiodącym dystrybutorem koszy do szafek kuchennych marki Inoxa.

Cargo może być montowane nawet w bardzo wąskich szafkach – półki w koszach umieszczane są prostopadle do frontu. Jest to doskonała alternatywa, dla typowych szafek w górnej zabudowie.