Dobry Styl > Porady > Idealne mieszkanie dla studenta

Idealne mieszkanie dla studenta

Data: 30.06.2020 Kategoria: Porady

Okres studiów wiąże się często z przeprowadzką do jednego z miast akademickich, podjęciem pierwszej pracy oraz stopniowym budowaniem swojej kariery zawodowej i układaniem życia osobistego. Wstęp w dorosłość łączy się również z koniecznością zapewnienia sobie odpowiedniego lokum. Jednym z bardziej opłacalnych rozwiązań jest kupienie dla studenta dopasowanego do jego potrzeb mieszkania. Choć to spory wydatek inwestycja szybko zacznie się zwracać.

Dlaczego kupno mieszkania może być dla studenta najlepszym wyjściem?

Wyjazd na studia to zwykle pierwszy krok na drodze do pełnego usamodzielnienia się. Wielu studentów wyprowadza się z rodzinnego domu, by na stałe zamieszkać w jednym z miast uniwersyteckich. Wybór odpowiedniego lokum na czas studiów jest sporym wyzwaniem. Najczęściej przed osobami podejmującymi naukę na uczelni wyższej otwiera się kilka możliwości, nie wszystkie jednak będą równie korzystne. Przyszły student może oczywiście zdecydować się na mieszkanie w akademiku, co jednak wiąże się ze spełnianiem określonych kryteriów i choć kojarzy się z urokami „studenckiego życia”, nie zawsze sprzyja nauce, pracy i rozwojowi. Innym rozwiązaniem jest wybór wynajmowanej stancji, co bywa jednak kłopotliwe i nie zawsze tak tanie, jak można by przypuszczać. Wiele osób decyduje się w takich okolicznościach na wynajęcie mieszkania, często wspólnie z innymi osobami. Takie wyjście, choć bardziej wygodne, nie jest jednak zbyt nakierowane na przyszłość. Zdecydowanie korzystniejszą alternatywą jest kupno odpowiedniego mieszkania. Nawet w sytuacji, gdy zasoby rodziny studenta lub zgromadzone przez niego oszczędności nie pozwalają na kupno mieszkania za gotówkę, zaciągnięcie kredytu będzie dobrą i opłacalną inwestycją – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ekobud, zajmującej się działalnością deweloperską.

Zakup mieszkania jest jedną z najkorzystniejszych opcji dla studenta, który rozpoczyna naukę. Dzieje się tak ze względu na kilka czynników. Najważniejszymi z nich są względy finansowe. Zamiast przeznaczać środki na niemałe opłaty za wynajem, można spłacać znaczną część raty kredytu. Wydawane pieniądze, choć potrzebna kwota będzie zazwyczaj nieco większa, będą służyły kumulowaniu kapitału i systematycznemu budowaniu niezależności wkraczającego w dorosłe życie młodego człowieka. Kupno mieszkania jest wciąż bardzo dobrą inwestycją, a ceny mieszkań utrzymują się na wysokim, stabilnym pułapie. Spłacany lokal będzie więc stanowił dobrą bazę do rozpoczęcia nowego „dorosłego” życia. Mieszkanie z czasem będzie mogło być sprzedane, a pozyskane środki wykorzystane na znalezienie większego, czy położonego w bardziej dogodnej lokalizacji w zależności od potrzeb.

Decyzja o kupnie mieszkania dopasowanego do potrzeb studenta to nie tylko świetna lokata kapitału i inwestycja na przyszłość, ale też wygoda i znacznie wyższy standard życia. Dobrze wybrane pod względem lokalizacji mieszkanie, może znacznie ułatwić podjęcie już w czasie studiów pracy, umożliwiającej zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Rozsądnie dobrany metraż da jednocześnie szansę na utrzymanie zarówno rat kredytu, jak i comiesięcznych opłat na względnie niskim poziomie. Mieszkanie idealne dla studenta powinno mieć jednak również kilka innych ważnych cech.

Na co warto zwrócić uwagę, szukając mieszkania dla studenta?

Najważniejszym kryterium przy znajdywaniu lokalu odpowiedniego dla studenta powinny być kwestie związane z kosztem zakupu, miesięcznymi wydatkami na utrzymanie oraz możliwością łatwego i szybkiego dojazdu na uczelnię czy do pracy. Mieszkania dla studenta spełniające warunki tego rodzaju rzadko kiedy znajdują się w centrach większych ośrodków akademickich. W wielu przypadkach można je jednak znaleźć w ich pobliżu, w dzielnicach czy miejscowościach położonych nieopodal, z których można łatwo dojechać zarówno komunikacja zbiorową, np. kolejką podmiejską czy autobusem, jak i własnym autem. Plusem takiego rozwiązania są również niższe koszty utrzymania i lepsze warunki życia – mniejszy hałas, zanieczyszczenie powietrza oraz bardziej przyjazna infrastruktura.

Kolejną ważną cechą jest wielkość mieszkania. W przypadku posiadania odpowiednich środków finansowych, można oczywiście zdecydować się na zakup lokalu o dużej powierzchni, jednak w większości przypadków optymalne będzie mieszkanie mniejsze, tzw. kawalerka, czyli pokój z kuchnią i łazienką. Takie lokum zapewni właściwe warunki bytowe, a jednocześnie łatwiej będzie je wykończyć, umeblować, a na co dzień zachować porządek.

Dla większości studentów ważna też będzie infrastruktura telekomunikacyjna, zapewniająca możliwość korzystania z szybkiego łącza internetowego. Na ogół powodzeniem cieszą się mieszkania słoneczne oraz takie, które są położone we względnie spokojnej i cichej okolicy, bo wbrew stereotypom studenci, którzy jednocześnie uczą się i pracują, potrzebują miejsca, w którym szybko i łatwo zregenerują siły.

Wielu deweloperów oferuje mieszkania znakomicie dostosowane do potrzeb studentów, zarówno pod względem położenia inwestycji, jak i wielkości oferowanych mieszkań. Starannie wybrany lokal może być najlepszym wstępem do kariery i udanego życia prywatnego.