Dobry Styl > Porady > Implanty stomatologiczne — uzupełnienie pojedynczych ubytków i całego zgryzu

Implanty stomatologiczne — uzupełnienie pojedynczych ubytków i całego zgryzu

Data: 07.11.2019 Kategoria: Porady

Wszczepienie w miejsce utraconego naturalnego zęba implanta stomatologicznego już od wielu lat jest powszechnie uważane za najskuteczniejszy sposób odbudowy zęba. Implanty zębowe stosuje się zarówno w celu odbudowy pojedynczych braków w uzębieniu, jak i w celu odbudowy całego zgryzu u pacjenta. W tym drugim przypadku najczęściej implanty są wykorzystywane jako baza pod wykonaną całkowitą protezę zębową. W artykule dokładnie opisujemy największe zalety implantów zębowych i tłumaczymy, na czym polega ich stosowanie w uzupełnianiu luk w łuku zębowym.

Jakie są zalety implantów zębowych?

Największą zaletą implantów stomatologicznych jest to, ze za ich pomocą możliwe jest odbudowanie nie tylko korony zęba, ale także jego korzenia. Dzięki temu nowy ząb nie tylko charakteryzuje się idealnym wyglądem i zapewnia doskonałą estetykę uśmiechu, ale także pozwala na idealne przywrócenie funkcjonalności układu żucia, co nie jest niestety do końca możliwe przy zastosowaniu w odbudowie utraconych zębów metod protetycznych. Sztuczny korzeń zęba zachowuje się tak samo, jak korzeń zęba naturalnego. Zapewnia więc nowemu zębowi doskonałą stabilność i odporność na zachodzące w jamie ustnej podczas przeżuwania pokarmów obciążenia mechaniczne. Co więcej, dzięki pokryciu zewnętrznej części wszczepianego w kość szczęki lub dziąsła tytanowego filaru implanta hydroksyapatytem lub porowatą plazmą tytanową, kość szczęki może bez problemu obrastać implant, tak samo, jak obrastany jest korzeń naturalnego zęba. To jeszcze bardziej zwiększa stabilność wszczepionego implantu, a poza tym całkowicie eliminuje ryzyko powstawania procesu atrofii, czyli częstych przy utracie naturalnych zębów procesów zanikowych kości żuchwy lub szczęki.

Metody praktycznego zastosowania implantów stomatologicznych

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Medidens w Częstochowie: Implanty stomatologiczne stosuje się zarówno w odbudowie pojedynczych braków w uzębieniu, jak i w celu odbudowy całkowitych lub znacznych braków w łuku zębowym. W praktyce implanty stomatologiczne, jako jedyny element, który służy do odtworzenia powstałych braków w uzębieniu, jest stosowany wyłącznie przy pojedynczych lub niewielkich brakach. Jest to związane przede wszystkim  z wysokimi kosztami takiego leczenia. Przy częściowym lub całkowitym bezzębiu, częściej implanty są stosowane jako baza pod przygotowaną dla pacjenta protezę. Dzięki implantom proteza ma po prostu zapewnioną dużo większą stabilność, nie rusza się podczas przeżuwania pokarmu, ani nie powoduje odczuwania przez pacjenta żadnego bólu. Wszczepienie trzech lub czterech implantów u pacjentów z całkowitym bezzębiem, pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty leczenia protetycznego.

Na czym polega wszczepienie implantów zębowych?

Zabieg wszczepienia implantów zębowych zawsze przebiega w kilku etapach. Na początku stomatolog musi dokładnie sprawdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania wszczepu, tzn. czy pacjent nie choruje na żadne mogące powodować problemy choroby przewlekłe, oraz wykonuje zdjęcie RTG, na którym sprawdza, czy w miejscu, w którym będzie wszczepiany zębowy implant stomatologiczny jest wystarczająca do wykonania zabiegu ilość tkanki kostnej. Jeżeli procesy zanikowe kości doprowadziły do znacznego zmniejszenia ilości kości, przed wykonaniem wszczepu konieczne będzie jeszcze wykonanie zabiegu augmentacji, czyli sterowanej odbudowy kości.

Sam zabieg wszczepienia implantu zębowego jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Rozpoczyna się od nacięcia dziąsła i nawiercenia w kości żuchwy lub szczęki tunelu, do którego później wkręcany jest filar implantu. Żeby nawiercony tunel miał odpowiednią głębokość i szerokość, do jego wykonania stosuje się specjalne kalibrowane wiertła. Po umieszczeniu w tunelu implanta powstała rana jest zabezpieczana i należy odczekać mniej więcej 3 miesiące do czasu całkowitego zagojenia się powstałych w  wyniku zabiegu ran oraz zrośnięcia się kości z implantem. Miejsce wykonania zabiegu przez ten czas jest zabezpieczone wykonaną z akrylu koroną tymczasową.

Później w miejsce korony tymczasowej, jeżeli implant ma służyć do odbudowy tylko jednego zęba, przymocowuje się do filaru implanta łącznik w celu nałożenia na niego stałej korony protetycznej, jeżeli natomiast implant jest jednym z elementów bazy pod protezę zębową, z dziąsła usuwa się umieszczone zamiast filarów implanta śruby gojące i zastępuje się je stanowiącymi podstawę pod protezę filary kulkowe. Do nich później mocowane są zatrzaski typu Locator lub belki Doldera, które umożliwiają skuteczne przymocowanie do implantów protezy.