Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Jak dbać o beton dekoracyjny na ścianach?

Jak dbać o beton dekoracyjny na ścianach?

Data: 27.09.2021 Kategoria: Wystrój wnętrz

Beton architektoniczny to materiał cieszący się sporą popularnością wśród miłośników pięknych nowoczesnych wnętrz. Ale jak każdy, wymaga od użytkowników okresowego czyszczenia. Regularne dbanie o beton pozwoli na dłużej zachować jego pożądane właściwości i wygląd. Jak go pielęgnować? O jakich zasadach warto pamiętać przy rutynowym czyszczeniu betonu na ścianach?

Dbanie o beton architektoniczny a jego zastosowanie

Beton dekoracyjny to materiał bardzo uniwersalny. We współczesnej architekturze wnętrz wykorzystuje się go w różnych zastosowaniach.

Może służyć zarówno za blat łazienkowy lub kuchenny, jak i za element małej architektury. Ponadto dużą popularnością cieszą się betonowe panele ścienne. Znajdziesz je na przykład w ofercie BTB Beton Architektoniczny Sp. z o.o. Odpowiednio doświetlone i zestawione z innymi elementami wystroju dodają wnętrzom szyku i oryginalności.

Mnogość zastosowań rodzi jednak pytania o to, w jaki sposób użytkować beton dekoracyjny. W końcu nawet niezawodny materiał pokrywa się kurzem lub pojawiają się na nim plamy. Początkowo tych „niedogodności” nie widać gołym okiem. Gorzej, jednak gdy powierzchnie zostaną oświetlone.

Czym czyścić beton dekoracyjny?

Czyszczenie betonu jest łatwym zajęciem, niewymagającym żadnych specjalnych przygotowań ani zakupów. Wystarczy zwykła szmatka lub gąbeczka z wodą. Opcjonalnie można zastosować delikatny detergent.

Zasadniczo, czyszczenie każdego betonowego blatu kuchennego lub łazienkowego nie różni się niczym od czyszczenia na przykład elementu laminowanego. Tak samo odbywa się to w przypadku kompozytu.

Kluczem do sukcesu jest jednak regularność. Im dłużej jakieś zabrudzenie będzie pozostawać na powierzchni, tym trudniej będzie się go pozbyć. Jeśli jednak będziesz dbać o beton architektoniczny regularnie (np. raz na tydzień), to będzie Ci służyć przez długie lata.

Jakich środków lepiej unikać?

Beton, mimo że jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na działanie wielu czynników, wciąż jednak jest podatny na uszkodzenia. Przy codziennym użytkowaniu nie powinien sprawiać problemów, ale już przy czyszczeniu trzeba zachować ostrożność.

Przede wszystkim, warto unikać zbyt twardych, chropowatych myjek. Te mogłyby zarysować powierzchnię i trwale ją uszkodzić.

Niekoniecznie sprawdzi się również agresywna chemia domowa. Niektóre składniki silnie działających preparatów mogłyby bowiem wywołać odbarwienia.