Dobry Styl > Porady > Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Data: 11.10.2021 Kategoria: Porady

Fotowoltaika zrewolucjonizowała podejście do energii elektrycznej. To pierwsze dostępne na tak szeroką skalę źródło energii odnawialnej, które można wykorzystywać zarówno dla potrzeb domowych, jak i w biznesie. Warto zadbać, aby panele słoneczne posłużyły jak najdłużej, dlatego tak ważny jest odpowiedni montaż i późniejsza konserwacja. Odpowiednio serwisowane panele posłużą nawet 40 lat!

Zalety paneli fotowoltaicznych

Wymieniając zalety wykorzystania energii słonecznej, nie sposób nie wspomnieć o tym, że jest to przede wszystkim najbardziej ekologiczny z powszechnie dostępnych sposobów na pozyskanie prąduinstalacja fotowoltaiczna nie powoduje emisji dwutlenku węgla i nie wytwarza szkodliwych dla środowiska substancji, a do tego bazuje na ogólnodostępnym i darmowym źródle energii. Panele chronią także przed przerwami w dostawie prądu, działając niezależnie od linii energetycznych. Ogniwa fotowoltaiczne nie powodują również hałasu.

Panele słoneczne to też niezależność wobec podwyżek prądu. Montaż przebiega bardzo szybko i pozwala na instalację na dachach budynków mieszkalnych, obiektach gospodarczych i przy gruncie. W odpowiednim zaprojektowaniu najbardziej efektywnego umieszczenia paneli mogą pomóc specjaliści z Fotowoltaika.eco, działający głównie na terenie Ostrołęki i Makowa Mazowieckiego. Aktualnie przysługuje także ulga podatkowa za zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych, pozwalająca na odzyskanie części kosztów inwestycji, a także programy dofinansowujące przedsięwzięcie. 

W jaki sposób zadbać o konserwację ogniw?

Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych to nie jedyny sposób na wydłużanie ich żywotności oraz umożliwienie wykorzystywania maksimum możliwości do zamiany energii słonecznej w prąd. Najważniejszą czynnością, którą trzeba wykonywać, aby zapewnić maksymalną wydajność modułów fotowoltaicznych, jest ich mycie do dwóch razy w roku.

Aby możliwie efektywnie konserwować panele słoneczne, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • panele należy myć tylko wtedy, gdy ostygną,
  • woda o wysokiej twardości może powodować osadzanie się kamienia, panele można myć jedynie miękką wodą lub łagodnym roztworem wody z octem,
  • nie należy używać detergentów w celu mycia ogniw, gdyż mogą zajść między nimi rekcje, a w konsekwencji mogą spowodować ich zniszczenie,
  • szorstkie akcesoria czyszczące mogą porysować panele, na stałe zmniejszając ich wydajność,
  • nie powinno się używać myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą uszkodzić uszczelniający silikon, doprowadzając do utraty części generowanego prądu,
  • podczas opadów śniegu najlepiej poczekać aż śnieg sam stopnieje, ale można bardzo ostrożnie oczyścić panele miękką szczotką.