Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Jak dbać o ściany z roślin w biurach i domach?

Jak dbać o ściany z roślin w biurach i domach?

Data: 11.10.2020 Kategoria: Wystrój wnętrz

Ściany z roślin w nowoczesnej architekturze wnętrz możemy podzielić na dwie główne grupy — to ściany z mchu oraz kompozycje z różnych roślin doniczkowych. Zaprojektowane z wyczuciem i wykonane z pieczołowitością mogą stanowić dopełnienie różnych wnętrz. Najchętniej wykorzystywane są w biurach i domach. Jak należy dbać o ściany z żywych roślin?

Ściany z mchu w różnych gatunkach

„Zielone ściany” wykonywane są z mchu w różnych gatunkach. By właściwie dbać o ściany z takich roślin, trzeba przede wszystkim utrzymywać właściwą wilgotność powietrza we wnętrzu pomieszczenia. Powinna być ona na poziomie 40-60%. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Green Project z Krakowa, jeśli wilgotność będzie zbyt niska, mech może ulec przesuszeniu i lekko stwardnieć. Mówiąc o dbaniu o ściany z mchu, najlepiej wymienić, czego nie należy robić. Ścian z mchu nie należy podlewać wodą, spryskiwać, zraszać, a jeśli wilgotność w pomieszczeniu spadnie poniżej wskazanego pułapu, do wnętrza należy wprowadzić nawilżacz powietrza, by mech odżył. Ścian z mchu nie powinniśmy dotykać, a tym bardziej zgniatać, szarpać. Mchu nie wolno wkładać do ust, dlatego odradza się montaż paneli z mchem w miejscach, do których bezpośrednio dostęp mają dzieci. Mchu nie należy również narażać na działanie wysokich temperatur.

Ogrody wertykalne — pionowe kompozycje z roślin doniczkowych

Podstawą ogrodów wertykalnych są konstrukcje wykonywane z różnych materiałów, przede wszystkim z metalu i drewna. Rozwiązań jest wiele. Wypełnieniem konstrukcji ogrodów wertykalnych są rośliny umieszczane w doniczkach lub tzw. sakiewkach, kieszonkach. Rośliny we wnętrzach pomagają w oczyszczaniu powietrza, w redukowaniu stresu, mogą polepszać nasz sen, poprawiać nasze samopoczucie i po prostu być fenomenalnymi ozdobami; jeśli nie mamy miejsca na doniczki na parapetach lub z jakichś względów lokowanie roślin przy oknach nam nie odpowiada, warto rozważyć założenie ogrodu wertykalnego. Jeśli w kompozycji znajduje się wiele różnych roślin, musimy dbać o nie zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się projektowaniem i realizacją ogrodów wertykalnych z systemami nawadniającymi. Nowoczesny, automatyczny system nawadniający, do tego odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodu wertykalnego (tzw. oświetlenia karmiącego, tworzonego przede wszystkim z LED-ów) to gwarancja, że zachowa on swój wyjątkowy wygląd przez lata.