Dobry Styl > Porady > Jak dbać o wózki widłowe?

Jak dbać o wózki widłowe?

Data: 28.11.2018 Kategoria: Porady

Wózki widłowe słyną z nadzwyczajnej niezawodności. Pojazdy te mogą przenosić ładunki o bardzo okazałej masie, a jednocześnie nie odczuwać trudów eksploatacyjnych. Sprzęty renomowanych producentów znoszą bez problemu lata intensywnej pracy. Nie byłoby to jednak możliwe bez dbania o ich stan techniczny. Każdy widlak powinien być należycie traktowany, podlegając regularnym konserwacjom i działaniom serwisowym. Obowiązek przeprowadzania przeglądu technicznego wózka jest zresztą dyktowany przepisami ustawy o dozorze technicznym. Czynność tę wykonuje się, zależnie od przypadku, co 30/60 dni.

Jak i dlaczego serwisować wózki widłowe?

Wózki widłowe powinny podlegać przeglądom serwisowym w tych punktach, które posiadają uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Ma to podwójne znaczenie. Z jednej strony chodzi o jakość sprzętu – wykrycie usterki umożliwia szybką naprawę, co przekłada się na funkcjonalność i żywotność całej konstrukcji. Z drugiej strony, kontrolowanie widlaków zmniejsza ryzyko wypadków związanych z ich niesprawnością. Dbanie o sprzęt swoją drogą, ale to właśnie bezpieczeństwo pracowników stanowi najwyższy priorytet. Nic dziwnego, że przeglądy powinny być prowadzone w uprawnionych do tego placówkach. W renomowanym serwisie można liczyć na gwarancję, bezpieczeństwo, najwyższą jakość części zamiennych, a także odpowiedzialność producenta za ewentualne szkody wynikłe z wadliwości produktu.

Reguły korzystania z wózków widłowych

Serwis wózków widłowych wykryje ewentualne usterki, ale nie można polegać wyłącznie na nim. Z codziennym korzystaniem ze sprzętu powinna iść w parze nadzwyczajna ostrożność.

Przed przystąpieniem do pracy, każdy operator wózka widłowego powinien skontrolować stan układu hamulcowego. Warto też dokonać wizualnej oceny poszczególnych elementów technicznych. Liczy się także prawidłowe kierowanie wózkiem widłowym w całej przestrzeni magazynowej. Należy m.in. przestrzegać dopuszczalnych prędkości, nie jeździć z uniesionymi widłami oraz nie przekraczać dopuszczalnego udźwigu. Oczywiście osoba kierująca musi mieć uprawnienia – objaśnia ekspert firmy IPZ, prowadzącej sprzedaż i serwis wózków widłowych.

Podstawy pielęgnacji wózków widłowych

Usterkom widlaków można zapobiegać na bieżąco, poza przeglądami technicznymi. Nawet zwykłe smarowanie czy wyregulowanie mechanizmu niekiedy czyni różnicę. W przypadku wózków elektrycznych warto również kontrolować stan baterii, aby nadmiernie nie zużywać akumulatora. Sumienność i codzienna czujność szybką przyniosą owoce. Zadbane wózki widłowe odwdzięczą się brakiem awarii oraz pełną niezawodnością działania przez wiele lat. Jednocześnie nie stworzą zagrożenia w trakcie codziennej pracy transportowo-logistycznej.