Dobry Styl > Budowa i remont > Jak dobrać bramę do ogrodzenia posesyjnego?

Jak dobrać bramę do ogrodzenia posesyjnego?

Data: 11.12.2020 Kategoria: Budowa i remont

Wybór bramy do ogrodzenia posesyjnego przesądza o komforcie korzystania z nieruchomości, pozwalając na wygodne wjeżdżanie i wyjeżdżanie z terenu działki. Brama ogrodzeniowa powinna być dopasowana zarówno do stylistyki ogrodzenia, jak i samego budynku oraz jego otoczenia. Liczy się również komfort obsługi oraz przystosowanie rodzaju bramy do ilości dostępnego miejsca.

Na co zwrócić uwagę przy dobieraniu bramy ogrodzeniowej?

Ogrodzenie terenu położonego wokół domu czy budynku użytkowego pozwala na zabezpieczenie się przed wizytami nieproszonych gości, a także może osłaniać przed wścibskimi przechodniami i ograniczać hałas dobiegający z ulicy. Wybrany rodzaj płotu ma jednak wpływ nie tylko na zwiększenie poziomu ochrony naszej własności, ale przekłada się także na to, jak prezentuje się dom i jego najbliższe otoczenie. Nie można też zapominać, że ważnymi elementami każdego ogrodzenia nie są jedynie użyte słupki czy przęsła, ale przede wszystkim zamontowana w nim brama i furtka. Zastosowane rozwiązanie oddziałuje na to, jak budynek i cała posesja wygląda z zewnątrz oraz na komfort wiążący się z jej codziennym użytkowaniem – podkreśla specjalista z firmy MIGAS-DOOR, która specjalizuje się w produkcji i montażu bram garażowych, ogrodzeniowych oraz przemysłowych.

Przy doborze odpowiedniej bramy ogrodzeniowej kwestie związane z estetyką są jednymi z najczęściej branych pod uwagę. W większości przypadków użytkownicy decydują się na zakup bramy, która będzie albo jednolita stylistycznie, a zatem wykonana z takich samych elementów jak otaczających teren płot, albo szukają rozwiązania, które będzie się z nim dobrze komponowało. Producenci ogrodzeń najczęściej oferują zestawy składające się z elementów pozwalających na stworzenie znakomicie dopełniającej się całości. Z takiej oferty można jednak skorzystać tylko wówczas, gdy całe ogrodzenie jest wykonywane od podstaw lub wymieniane. W przypadku zastępowania starej bramy nową albo przy dobieraniu bramy do ogrodzenia murowanego zwykle jest ona wybierana na podstawie indywidualnych preferencji użytkownika.

Najważniejszymi kwestiami związanymi z wyglądem bramy ogrodzeniowej jest jego budowa, materiał, z jakiego zostanie wykonana oraz jej wykończenie – przede wszystkim kolor. Jeśli chodzi o konstrukcję, to poza konkretnym mechanizmem otwierania trzeba zdecydować, czy ma ona być ażurowa, czy też pełna i przesłaniająca widok. W przypadku ogrodzeń murowanych zwykle najlepiej prezentują się bramy w większym stopniu zabudowane, tym bardziej że takie rozwiązanie jest spójne stylistycznie i nie powoduje przerwy w ochronie przed wiatrem, hałasem lub spojrzeniami przechodzących w pobliżu domu osób. Przy ogrodzeniach ażurowych najkorzystniej będzie prezentowała się podobna brama. Jeśli nie można jej dokładnie dopasować do wyglądu ogrodzenia ze względu na jego nietypową konstrukcję czy specyfikę użytych elementów, warto zadbać choćby o to, by jej wykończenie dobrze z nim współgrało. Do płotu z elementami pionowymi dobrze będzie dobrać zbliżoną bramę, przy układzie pionowym najrozsądniej będzie powielić go również w montowanej bramie. Podobnie rzecz się ma, jeżeli chodzi o rozmiary poszczególnych elementów – zdecydowanie warto zadbać o to, by ich proporcje były zbliżone.

W większości sytuacji najlepszym wyborem będzie też dopasowanie kolorystyki do tej, w jakiej utrzymane jest ogrodzenie. Przy płotach metalowych dobrze będzie się prezentował dokładnie ten sam kolor, przy ogrodzeniach z przęsłami drewnianymi najkorzystniej wypadnie barwa zbliżona do brązu lub dobrze się z nim komponująca, np. czerń lub odcienie szarości. Przy ogrodzeniach murowanych kolor będzie uzależniony od materiału, z jakiego wykonany jest płot. Choć kolor bramy nie musi w tym przypadku odpowiadać wykończeniu muru, dobrze będzie zdecydować się na stonowane i bezpieczne połączenia pasujących do siebie barw. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od efektu, jak chcemy uzyskać. Jeśli budynek stojący na działce wyróżnia się kolorem czy kształtem, równie dobrze można zdecydować się na kolory kontrastowe i zdecydowanie odcinające się od tła. Takie rozwiązanie może się sprawdzić również w przypadku budynków użytkowych, kiedy wyraźnie wyróżniająca się brama może być znakiem rozpoznawczym punktu usługowego, warsztatu, sklepu czy siedziby firmy.

Jaki mechanizm otwierania bramy będzie najlepszy?

Wybór bramy nie ogranicza się do cech związanych z estetyką. Równie istotny, a dla wielu osób nawet ważniejszy jest sposób otwierania bramy ogrodzeniowej. Każdy z nich ma bowiem swoje ograniczenia, ale także i inny zakres oferowanych korzyści. Przy standardowych podjazdach przeznaczonych dla samochodów osobowych najchętniej wybierane są bramy przesuwne albo rozwierane dwuskrzydłowe. Brama przesuwna jest zbudowana ze skrzydła, które przy otwieraniu przemieszcza się wzdłuż ogrodzenia, skrzydło jest utrzymywane w odpowiedniej pozycji dzięki specjalnie wyprofilowanej prowadnicy. Elementem bramy tego rodzaju jest też przeciwwaga, która pozostaje w prowadnicy wówczas, gdy brama jest zamknięta, utrzymując całą konstrukcję w równowadze. Wielką zaletą bram przesuwanych jest to, że nie wymagają one miejsca na podjeździe, mogą więc być stosowane na wąskich działkach albo tam, gdzie tuż za bramą znajdują się miejsca parkingowe. Mankamentem konstrukcji tego rodzaju jest jednak konieczność pozostawienia wolnego miejsca wzdłuż ogrodzenia, co często ogranicza możliwość zainstalowania furtki. Bramy tego typu nie zawsze będzie też można zamontować w przypadku posesji o mniejszej szerokości.

Tradycyjnym rozwiązaniem są bramy dwuskrzydłowe, osadzane na zawiasach mocowanych do słupków ogrodzeniowych. Bramy tego rodzaju wymagają wprawdzie odpowiedniej ilości miejsca wewnątrz posesji, jednak nie kolidują z dowolnie usytuowaną furtką czy altanką śmietnikową. Można je również montować na wąskich działkach. W przypadku posesji położonej tuż przy ruchliwej drodze bramę dwuskrzydłową można zamontować także nieco dalej od płotu, tak by powstał rodzaj zatoki, w której można pozostawić auto na czas jej otwierania.

Jeśli wjazd, w którym ma zostać zamontowana brama, ma nieco większą szerokość lub rozmiary działki i usytuowanie ogrodzenia nie pozwala na zmieszczenie typowych rozwiązań, zarówno w przypadku bram rozwieranych, jak i przesuwnych można wykorzystać ich zmodyfikowane wersje. Rodzajem bramy przesuwnej jest brama teleskopowa. W tym przypadku do przemieszczającego się przęsła jest zamontowana druga część, która również przesuwa się wraz z nim. Taka konstrukcja sprawia, że ilość przestrzeni potrzebnej do otwarcia bramy jest znacznie mniejsza. Jeśli chodzi o bramy dwuskrzydłowe, to podobnym rozwiązaniem będą bramy harmonijkowe. W tym przypadku skrzydło może być podzielone na segmenty połączone zawiasami, dzięki czemu po otwarciu mieści się na znacznie mniejszej przestrzeni. Takie rozwiązanie daje też możliwość zainstalowania bramy otwierającej się wyłącznie w jedną stronę.

Zarówno bramy przesuwne, jak i dwuskrzydłowe, a także harmonijkowe i teleskopowe mogą być wyposażone w systemy automatyki, które znacznie ułatwiają ich użytkowanie. Dzięki zamykaniu i otwieraniu za pomocą pilota nie trzeba wysiadać z auta, żeby wjechać lub wyjechać z posesji. Mniejsze jest też ryzyko, że użytkownik opuści ją, zapominając o zamknięciu bramy. W przypadku bram przesuwnych mechanizm otwierania to specjalny silnik elektryczny, który przemieszcza przymocowaną do skrzydła zębatą listwę. W bramach rozwieranych stosuje się zwykle siłowniki elektryczne, które dzięki swej konstrukcji są w stanie uchylić lub zamknąć skrzydła.