Dobry Styl > Porady > Jak dobrać garnitur dla Pana Młodego?

Jak dobrać garnitur dla Pana Młodego?

Data: 30.01.2019 Kategoria: Porady

Wybór odpowiedniego garnituru dla pana młodego wydaje się być nie lada wyzwaniem. W sklepach nie brakuje dziś efektownych garniturów ślubnych uwzględniających różne preferencje i style. Przy zakupie stroju na ślub oraz dodatków do niego warto pamiętać o kilku wskazówkach, a z pewnością będzie to zakup udany. Więcej porad zamieszczamy w naszym artykule.

Rodzaje garniturów ślubnych

Specjaliści wymieniają trzy typy takich strojów: garnitury dzienne (chaque), smokingi oraz fraki. Garnitur dzienny wzorowany na klasycznym stroju brytyjskich dżentelmenów obejmuje m.in. surdut, białą koszulę, zapiętą kamizelkę, krawat oraz ciemne spodnie. Z kolei smoking jest eleganckim męskim strojem wieczorowym, tu zamiast krawata mamy muszkę, a spodnie ożywione są jasnymi akcentami. Jeszcze inną opcją jest frak, wyróżnia go surdut z poziomym wycięciem i szpiczastym dołem, krótszy z przodu. Jego uzupełnieniem są m.in. biała muszka, jasna kamizelka oraz sznurowane czarne buty. Dziś sklepy ze strojami ślubnymi takie jak Centrum Mody Ślubnej oferują bogaty wybór garniturów w różnych kolorach i wzorach. Np. dla panów o ciemnej karnacji dobrym wyborem może być garnitur w jasnym odcieniu, a w przypadku jasnej cery sprawdzą się kontrastowe dodatki. Bezpiecznym wyborem będą zawsze garnitury w klasycznych kolorach: czerni, graficie, granacie. Fiolet czy czerwień to już propozycje z nutką ekstrawagancji, dla odważnych panów. Większość modeli garniturów można przymierzyć od razu bezpośrednio w salonie. Specyficzne modele garniturów są sprowadzane do przymiarki zazwyczaj w ciągu półtora miesiąca.

Na co zwrócić uwagę?

Dobry garnitur ślubny, a tylko taki warto kupić, powinien być wykonany z najwyższej jakości tkaniny np. stuprocentowej cienkiej wełny odpowiedniej na różne pory roku. Należy ostrożnie podejść do błyszczących materiałów, gdyż mogą one niekorzystnie wyglądać na zdjęciach ze ślubu. Dobrze jeśli wybrany garnitur ma podszewkę w kontrastowym kolorze. Dobrym wyborem będzie tu też podszewka we wzory  tj. np. kropeczki czy paski. Można zamówić również model personalizowany z haftowanymi inicjałami. Garnitur ślubny powinien być perfekcyjnie dobrany do typu sylwetki i wzrostu Pana Młodego np. marynarki jednorzędowe powinny pasować do każdej sylwetki i wzrostu, ale już modele dwu- czy trzyrzędowe sprawdzą się w przypadku szczupłych mężczyzn, a marynarki przedłużone będą dobrą propozycją dla wysokich panów. Niezależnie do wzrostu czy wagi, rozcięcie w tylnej części marynarki pozwala na bardziej swobodny ruch. Z zakupem garnituru nie warto czekać na ostatnią chwilę, gdyż może okazać się, że model, który wygląda dobrze na zdjęciach czy na wieszaku będzie tak samo korzystnie prezentował się podczas przymiarki. Przy zakupie garnituru warto też pamiętać o dodatkach takich jak: koszula, kamizelka, mucha lub krawat, pasek, buty, szelki, skarpetki.